1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Genel / Yorgunluk ve Stres İçin Bitkisel Gıdalar

Yorgunluk ve Stres İçin Bitkisel Gıdalar

Zaman hızlı bir şekilde ilerliyor. Bedenimiz ve aynı zamanda ruhumuz geçen dakikaları yakalamaya ve hızlı gelişimlere ayak uydurmak için uğraşıyor.

Bunun sonucu olarak da stres günlük yaşantımızın olmazsa olmazları arasına giriyor. Hem ruhsal açıdan hem de fizyolojik şekilde sağlığımız bu durumda olumsuz etkileniyor. Özellikle büyük kentlerde hayatını sürdüren kişiler artık stresle birlikte yaşamaya alışarak hayatını sürdürüyor. Ancak stresle bunun yanında yorgunluk ve halsizlik gibi faktörlere yol açıyor ve beraberinde konsantrasyon ve direnç düşüklüğü boy gösteriyor.

Bu ve bunun gibi rahatsızlıklara karşı alarak stresle mücadele etmek, yorgunluğu atmak kolay. Bazı besinler içinde yer alan maddeler sebebiyle sağlığımıza fayda göstermektedir.

Bizde stres ve yorgunluğa çare bulmak adına sizlere gıda takviyesi yapılması için besinleri sıraladık ve sizlere sunuyoruz.

Vitamin ve Mineraller

Konsantrasyon eksikliği içindeyseniz ve devamlı halsizlikten feryat ediyorsanız bu durum vitamin ve mineral eksikliği içinde olduğunuzu gösterebilir. Zaman yoğun tempo ve stres içinde çalışmaya itiyor. Bu sebeple bu problemlerden korunmak adına multivitamin kullanabilirsiniz. İyi bir multivitamin içinde temel vitaminleri ve mineraller yer alır. Vücudunuzun temel vitamin gereksinimi karşılayabileceğiniz gibi strese yönelik olarak dayanaklılığınız artacaktır.

Yorgunluk ve Stres İçin Bitkisel Gıdalar

Bu bitki ekstresi stres ve yorgunluğa karşı sağlanacak en önemli takviyeler arasında yer alır. İçinde yer aldığı eleutheroside sayesinde strese yönelik toleransı arttırır. Bunun neticesinde dayanıklılığınız yükselecek ve zorlu koşullarda daha dirençli duruma geleceksiniz.

Yorgunluk ve Stres İçin Bitkisel Gıdalar

Sibirya ginsengi ile bağı olan bu bitki tonik özelliği en çok olan bitki çeşididir. Yorgunluk ve halsizlik gibi zamanlarda tonik özelliği göstermesiyle destekleyici duruma geçer. Dayanıklılığı arttırır ve stres toleransını yükseltir. Kalp hastalığı ya da tansiyon rahatsızlığı olan bireylerin ginseng bitkilerini doktor gözetiminde kullanmaları önerilmektedir.

Yorgunluk ve Stres İçin Bitkisel Gıdalar

L-theanine bir amino asit olarak karşımıza çıkar ve özellikle yeşil çayın içinde doğal olarak yer alır. Strese yönelik kullanıldığında oldukça yararlıdır. Yeşil çayın rahatlatıcı etkisi bu amino asitten bizlere yansır. İçerisinde yer alan maddeler beynin sakinleşmesine yardımcı olma görevi görür. Zihni sakinleştirip derin bir rahatlama hissiyatı oluşturur. Özellikle geceleri uyuma zorluğu içindeki insanlar çok faydalıdır. Bu etkileri yaratabilmek adına çok sayıda yeşil çay içmeniz tavsiye edilir. Bundan dolayı besin takviyesi olarak tercih edebilirsiniz.

Yorgunluk ve Stres İçin Bitkisel Gıdalar

Bu bitki ekstresi özellikle son senelerde Avrupa’nın ilgi odağı haline geldi. Çünkü iş, trafik gibi streslere yönelik toleransın artmasında etkin rol oynuyor. Mental ve fiziksel olarak stresi düşürüyor. Rhodiola kronik strese bağlı olarak ortaya çıkan huzursuzluk ve endişelerin azaltılmasında rol oynar. Bu takviyeyi stres ve yorgunluğun yanı sıra mental sağlığınızın devamı, depresyon ve anksiyete gibi zamanlara karşı kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocukların öksürüğüne iyi gelen yiyecekler başlıklı makalemizde çocuklarda öksürük ve öksürüğe ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Güneş Alerjisi Tedavi Seçenekleri

Güneş Alerjisi Tedavi Seçenekleri

Yaz sezonunu artık tam anlamıyla yaşamamızla beraber tatil yapan ve hala tatil planı yapan insanlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir