1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Anne & Çocuk / Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik dönemi içerisinde çocuğunun doğumunu dört gözle bekleyen ebeveynler yenidoğan bebeklerinin aşı takvimi hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Henüz ilk çocuğu olan ebeveynler için bu konu oldukça önemli olduğundan merak içerisinde cevabı aranıyor. Bizde sizlere bu sorunun yanıtını vermek için konu başlığımıza göre içeriğimizi hazırladık.

Aşı yöntemi uygulanarak yenidoğan bebeğinin bağışıklık düzeni, hastalığın mikroplarına ynöelik savunmalar geliştirmeye başlar. Aşı yapılmasıyla beraber hastalığın virüsü bebeğinin vücuduna girmesi halinde bebeğin bu virüsü küçücük bedeniyle bozguna uğratabilecek bir güç elde etmiş olur. Fakat hiçbir aşı tam anlamıyla koruma vermez, bunu bilmeniz gerekir.

Bebeğini mikroplara hazır duruma getirmesinin dışında aşılar son derece güvenlidirler. Aşı olan bebeklerin vücudunda kısa zamanlı ve ufak etkiler ortaya çıkar. Bunun yanı sıra bebeğine bir zarar gelmez.

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Fakat yine de küçücük bebeğine aşı yaptırma konusunda tedirginliklerinin olabileceğini bilmelisiniz. Aşı yaptırmanın gerekli olduğunu bildiğin gibi, yan etkilerine yönelik de birçok şey kulağınıza gelmiş olabilir. Aklındaki sorulara yanıt bulmak adına, faydalarının dışında devede kulak kalan bu bebeklerde aşının yan etkilerinden söz edelim.

  • Aşının uygulandığı yerde aşı sonrası şişlik ve kızarıklık meydana gelebilir.
  • Bebeğinde kısa zamanda düzelen ateş yükselmesi ortaya çıkar.
  • Son olarak, ardında huzursuzluk belirginleşir.

Fakat bu etkilerin bir soruna işaret ettiğini bilmek bebeğinde aşı sonrası ateşin düşmemesi, bebeğinin aşırı düzeyde huzursuz ve sürekli uyumayı isteyen bir durumu gözlemlenebilir. Böyle bir olayla karşılaştığınızda doktorunla konuşmanızı tavsiye ederiz.

 Aşı Takvimi

Şimdi konu başlığında da olduğu gibi ay ay bebek aşı takviminde;

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

İlk Ay Aşısı

Hepatit B hastalığı; iştahın olmaması, kusma, sarılık ve eklem yerlerinde ağrılara neden olan bir hastalıktır.

Bebeğini bu etkilerden korunması adına, birinci ayında 2 doz Hepatit B aşısı uygulanır. Bebeklerde hepatit B aşısı yapılmasının uygun dönemi; doğumun ardından ilk dozun, hemen sonra birinci ay içinde ikinci dozun uygulanmasıdır.

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

İkinci Ay Aşısı

Bu ay bebeğinin aşı takvimi biraz yoğun bir süreçten geçecektir. 2 aylık bebeğe uygulanan aşılar Karma, Verem, Pnömokok ve Rotavirus ten oluşur.

Karma aşıdan ifade edilen, difteri, tetanoz, boğmaca ve hib hastalıklarına yönelik bağışıklık oluşturan bir aşıdır. DaPT- IPA-Hib ismiyle Sağlık Bakanlığı aşı takviminde yer edinir.

Dördüncü Ay Aşısı

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Eğer bebeğin iki aylık olduğunda, DaPT- IPA-Hib, Pnömokok ve Rotavirus aşıları yapıldıysa, bu ay ikinci dozunu yaptırmalısın.

Eğer ishal aşısı da olarak ifade edilen Rotavirus aşına üçüncü ayda başladıysan bu ay yaptırmanıza gerek olmaz.

Altıncı Ay Aşısı

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Hepatit B aşısı 3 doz şeklinde uygulanır. Üçüncü doz 6 ve 18 ay içinde yapılır. Sağlık Bakanlığı’nın bebek aşı takviminde altıncı ay içinde olması gereken aşılar arasında yer verilmiştir. 3.ve 4. ayda yaptırılan DaPT- IPA-Hib aşılarının 3. dozu yine bu ay içinde yapılması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikten Önce Neden Folik Asit Hapları Kullanılmalıdır? başlıklı makalemizde folik asit, folik asit hapları ve folik asit nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Hamilelikten Önce Neden Folik Asit Hapları Kullanılmalıdır?

Hamilelikten Önce Neden Folik Asit Hapları Kullanılmalıdır?

Hamilelik sürecinde vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerine gereksiniminde artış ortaya çıkar. Bu büyüyüp gelişme gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir