1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Aşk & İlişki / Vajinal dilatör ve parmak egzersizleri
Vajinal dilatör ve parmak egzersizleri

Vajinal dilatör ve parmak egzersizleri

Nedir? Dilatör, tıp dilinde kanal genişletici alet anlamına gelir. Vibratör benzeri olan, çeşitli şekil ve büyüklükte setler halinde kullanılabilen, cinsel ilişki öncesi veya ağrılı cinsel ilişki () döneminde vajina egzersizleri için kullanılan tıbbi malzemelerdir. Aşağıdaki örnek resimde birkaç dilatör çeşidini görebilirsiniz. Bu egzersizde vajina, dışarıdan girecek bir cisme veya parmağa hazırlanır. Dilatörler tedavisinin bazı kısımlarında çok yararlıdır.

Çeşitli büyüklüklerde vajinal dilatörler kullanarak veya parmaklarla yapılır. Çok küçük dilatör ile başlanıp penise benzer daha büyük bir dilatör ile egzersizlere son verilir veya küçük parmakla başlayıp, işaret parmağıyla devam edilir. Bu egzersizler kadının cinsel birlikteliğe hazırlanmasını sağlar. Ayrıca, ağrısız ve acısız bir cinsel birleşme yaşayabileceği fikrinin zihninde oluşmasını sağlamaktadır.

Böylece kadın cinsel birliktelikten zevk almaya odaklanır ve zevk alır. Vajinal dilatör ve parmaklar, aşk kaslarının yeniden eğitilmesine yardımcı olur. Vajinaya iki parmak yerleştirmek problemin süresine ve egzersizlerin zamanında yapılmasına bağlı olarak birkaç gün veya haftalarca sürebilir.

Ağrı çekmeden, birkaç dakika boyunca kadın vajinasına iki parmağı sokabiliyorsa veya eşinin iki parmağını alabiliyorsa, cinsel ilişkiye girmenin zamanı gelmiş demektir. İlk birkaç dakika kadının üstte olduğu bir cinsel ilişki pozisyonu denenmelidir, böylece kontrol onun elinde olacaktır. Sanki bir bağırsak hareketiymiş gibi kadın eşinin penisini vajinasına yerleştirerek ve bunu dışarı iterek deneyebilir. Bu aynı zamanda kasları dışarı itmek ve daraltmaktır.

Vajinal dilatör ve parmak egzersizleri

Vajinal dilatörler doğru kullanıldıklarında, vajinismus tedavisinin belirli kısımlarında çok yararlıdır. Vajinal Dilatörler, vajinismus sıkılığı, yanma ve giriş zorluklarının altında yatan neden olan PC kas refleksini ortadan kaldırmaya yardımcı olmakta çok etkin araçlar olabilirler. Dilatörler kadınların girişlerin boyu, hızı ve açısı üzerinde tam bir kontrol sahibi olmalarına yardım eder ve PC refleksini seks benzeri bir çerçevede tetikleme konusunda penisin yerine geçen bir yol sağlar. Doğru egzersizlerle birlikte, kadınlar dilatör sokuşlarında PC kaslarını bilinçli ve tutarlı bir şekilde sıkıp gevşettikçe daha önce sıkılığa neden olan ya da vajina girişini sekse kapatan istemsiz kas kasılmalarını bastırmaya öğrenirler. Bu süreç yeni ‘kas bellekleri’ oluşturmaya yardımcı olur. Kadınlar dilatörlerin doğru kullanımıyla istemsiz sıkılık üzerinde daha kolay bir şekilde yönetim sahibi olabilir ve aynı anda vajinal kaslarının, vücut ve zihinlerinin vajinalarında bir şey olmasına karşı aşırı hassaslığını giderebilir. Bütün bunlar “gerçek şey”i (yani bir erkeğin penisini) acı ya da sıkılık olmadan sokmaya hazırlık olarak yapılmaktadır. Doğru egzersizlerle birlikte, kadınların vücutlarını girişe doğru karşılık verme ve acısız cinsel birleşmeye tamamen geçme konularında yeniden eğitmelerine yardımcı olurlar.

Vajinismus tedavisinin sadece dilatörleri sokmaktan ibaret olmadığını unutmayın. Yaygın görüşe karşın, vajinismus tedavisinde dilatör kullanımı, vajinal dokuyu ya da vajinal açıklığı ‘esnetmek’ değil, kadınların pelvik tabanları üzerinde kontrol sahibi olmalarına yardım etmektir. Vajinismusla ilgili giriş zorlukları olan kadınlar yanlış olarak dilatörlerin vajinal girişlerini daha geniş olması için esnetmekte kullanıldığını varsayarlar. Halbuki giriş sorunları pelvik tabanin istemsiz sıkılığından kaynaklanan sorunlarla bağlantılıdır. Dilatör kullanımı normalde ‘genişletme’yi odaklamadığından ‘vajinal dilatör’ ismi yanlış bir adlandırmadır. Bu nedenden ötürü bazı uzmanlar onlardan vajinal eğiticiler ya da aralayıcılar olarak söz eder. Dilatör kullanımına alternatifler de vardır ancak uygulamada kadınlar gerekli pelvik taban egzersizlerini tamamlama konusunda dilatörlerin en kolay aletler olduğunu görmüşlerdir.

Kadınların bir kısmı, özellikle de pelvik ameliyattan sonra iyileşmekte olanlar ya da menopoz gibi yaşla ilgili hormonsal değişikliklerden ötürü sıkıntı çekenler, dilatörlerini hem dokuları tedavi edici bir şekilde esnetmek ve hem de pelvik taban kaslarının tepkilerini (vajinismustan ötürü sıkılık) rehabilite etmek için olmak üzere iki amaçla kullanırlar. Dilatörler doğru fiziksel talimatlar ve geçiş adımlarıyla birlikte tam bir süreçin parçaları olduklarında en etkin olan yararlı araçlardır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte cinsel ilişki yaşanır mı? başlıklı makalemizde ve hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Cinsel ilişki sonrası kanama ve lekelenme

Cinsel ilişki sonrası kanama ve lekelenme

Cinsel ilişki sırasında veya ilişkinin ertesi gününe kadar ortaya çıkan vajinal kanamalar, önemli hastalıkların habercisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir