1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Genel / Toz Alerjisi Belirtileri ve Korunma Yolları

Toz Alerjisi Belirtileri ve Korunma Yolları

, birçok nedenden ötürü ortaya çıkabilen ve dünyada milyonlarca insanı etkisi altında tutan bir durumdur. Alerjinin en çok ortaya çıkan nedenleri içerisinde ilk sırada toz yer almaktadır. Özellikle ev tozu akarı ismi verilen küçük canlıların sebep olduğu bu , önemli sorunlara davetiye çıkarıyor.

Belirtileri Nelerdir?

Toz alerjisi belirtileri farklılık göstererek karşımıza çıkar. Ev tozu akarları diye belirtilen ve eklem bacaklılar ailesinden gözle görülemeyecek düzeyde yalnızca mikroskopla seçilebilen canlılar bu alerjiyi beraberinde getirir. Sıcak ve nemli havayı oldukça seven bu akarlar, insanın deri döküntüsüyle beslenmektedir. Bu akarlar sürekli olarak zeminde çökmüş durumdadır ve hareket ederek kolayca havaya karışır.

Toz alerjisi belirtileri içerisinde alerjiye sebebiyet veren maddelerin solunum yolu ile alınması halinde burunda kaşıntı faktörü belirir. Burunda kaşıntının dışında ani tıkanıklık da belirtiler içinde gösterilir. Burun etrafında kızarıklığa yol açan alerji sebebiyle burunda akıntı da görülebilir.

Toz alerjisi belirtileri arasında başka sıklıkla ortaya çıkan gözde kaşıntı, şişlik ve kızarıklık meydana gelmektedir. Astımı olan kişilerde tozla beraber astım atakları görülmektedir. Bu da öksürük, nefes darlığı ve hırıltı biçiminde ortaya çıkmaktadır. Yani toz alerjisinin birçok belirtisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Toz Alerjisinden Korunmanın Yolları

Günlük yaşamda gözle görülmeyecek kadar küçük olduğu bilinen ve alerjiye sebep olan toz akarlarını tamamen ortadan kaldırmanın olanağı yoktur. Bu konuda bazı tedbirlerle beraber sorun büyük oranda azaltılabilir. Yatak takımları 7 günde en az 1 defa değiştirilmeli ve yıkanmalıdır.

Toz alerjisine yol açan ve toz tutan eşyalar mümkün olduğunca kılıflarla kaplanarak kullanılması gerekir. Halılar mümkün olduğunca tamamen kaldırılmalı, eğer kaldırılamıyorsa boydan boya yün halı dışında küçük ve ince bir kilim kullanılmalıdır. Kalın ve ağır perdeler dışında ince tül perdeler ya da stor perdelere yönelmesi gerekir.

Toz alerjisi bulunuyorsa, evde evcil hayvan yetiştirmemeye özen verilmesi de gerekir. Ev tozu akarlarına maruziyeti düşürmeye yönelik olan bütün tedbirler alerjin yaşanmasını mümkün olduğunca düşürecektir. Her haliyle ortadan kalkmasa da büyük düzeyde rahatlama yaşanır.

Toz alerjisi konusunda kendinizin alabileceği tedbirlerle büyük oranda korunma sağlanabilir. Sağlığı olumsuz etki eden bu konuya dikkat etmenizde ve bir an önce tedbir almanızda büyük yarar bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Antibiyotik Alerjisi Nasıl Geçer? Tedavisi başlıklı makalemizde alerji, ve belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Alerji Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Alerji Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Alerji, dünya üstünde milyonlarca insanda rastlanan yaygın bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Alerjenlerin sebep …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir