1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Sağlık / Kadın Sağlığı / Mide Bulantısı İçin Ne Yapabilirim?

Mide Bulantısı İçin Ne Yapabilirim?

Hemen her insan sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Paniğe kapılmanıza çok gerek olmayan ama yine de ihmal edilmemesi gereken mide bulantısı nasıl geçer konusunda yeterli bilgiye sahip olmanız halinde daha hızlı ve rahat bitirmenize yol açacaktır. Kusacakmışsınız gibi bir his uyandıran mide bulantısı başlı başına bir hastalık olarak ifade edilmemekle birlikte bazı hastalıkların habercisi olabileceğinden kulak ardı edilmemesi gereken bir durumdur.

Çok farklı nedenlerle ortaya çıkan bir durum olmakla birlikte başlı belirtileri arasında migren, araba tutması, baskı ve bunla bağlı stres, içki kullanımı ve gıda zehirlenmeleri nedeni ile görülmektedir. Bunun dışında hamileliğe bağlı olarak sürekli sabah bulantıları yaşamak da söz konusu olan durumlardır. Bu gibi belirtilerde bazı yiyeceklerin mide bulantısına iyi geldiğine tanık olmak mümkün olsa da bazı yiyeceklerin de daha kötü bir durum almasına sebep olduğunu görebilirsiniz. Bunun için mide bulantısı için ne yapabilirim başlığı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanız faydanıza olan bir durum olacaktır.

Bir insan devamlı belirli aralıklarla mide bulantısı içindeyse ve bu durumun belli bir sebebi ortaya çıkmamışsa öncelikle doktora giderek bir rahatsızlığı olup olmadığını bilmesi ve buna göre tedavi sürecine girmesi gerekmektedir. Bunun gibi olay bulunmuyorsa mide bulantısı nasıl geçer konusunda belirtmiş olduğumuz tavsiyeleri dikkate almanız ve mide bulantısının geçmesi konusunda uygulamanız faydanıza olacaktır. İlaç tedavisine başlamadan evvel uygulayabileceğiniz bu küçük ve pratik çözümler ile beraber mide bulantısının yaşattığı problemlerden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Mide Bulantısı Konusunda Yapılabilecekler

  • Yaşamınızı sürdüğünüz odanın pencerelerini açık kalması ya da temiz havada biraz yürüyüşe çıkmanızın yararını görebilirsiniz.
  • Yağlı yiyecekler ve özellikle patates, biber, patlıcan gibi kızartmalardan uzak kalınması gerekir.
  • Midenizdeki asitlerin etkisiz duruma gelmesi konusunda size yardımcı olacağından bol su içmeniz gerekir. Bunun dışında ise içeceklerinizi hızlı içmek dışında daha yavaş tüketmeniz yardımcı olacaktır.
  • Su ve çorba gibi içecekleri yemekle beraber içmemeniz ve yemeklerden ayrı içmeniz gerekir.
  • 1 şişe soda içmek yanlış davranıştır, bunun yerine birkaç yudum tüketmeniz daha doğru seçenektir.
  • Gün içinde öğün sayınızı 3’ten 4 ya da 5’e yükseltmeniz ve öğünlerinizde daha az tüketmeniz yararlı olacaktır.
  • Yatmak mecburiyeti içindeyseniz başınızı ayaklarınızdan yukarıda kaldırmanız yararınıza olacaktır.
  • Bir şey tüketmeden hemen önce yiyeceklerin sıcak da olsalar soğuk da olsalar oda sıcaklığına gelmesine özen gösterin

Biz anneokulu.com ailesi olarak sıra dışı konular dışında okurlarımıza kesinlikle ilaç adı vermekten uzak dururuz. Bunun dışında rahatsızlığın tam olarak ne olduğunu bilmeden kafadan uydurma bilgilerle size kesinlikle ilaç ismi vermeyiz. Fakat eğer isterseniz mide bulantınızı azaltmak adına reçetesiz satılabilen mide bulantısı ilaçlarından birini içebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Vajinismus nedir? Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde , nedir ve tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Vajinismus nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus ne demektir? Vajinismus nasıl anlaşılır? Vajinismus hastalığı; ilişki sırasında ön sevişmede hiç bir sorun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir