1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Genel / Kulak Çınlaması Tedavisi ve Çözüm Yolları

Kulak Çınlaması Tedavisi ve Çözüm Yolları

olarak ifade edilen rahatsızlık tıp dilinde “tinnitus” adıyla bilinir. Halk arasında bu çınlamalara “biri beni andı” biçiminde yorumlama yapılsa da kulak çınlamasının birçok sebebi bulunmaktadır. Kulak çınlamaları genelde önemsizdir fakat bazı durumlarda işitme kaybına kadar ulaşan sonuçlara yol açar.

Kulak çınlamasının en önemli sebebi gürültülü alanda olmaktır. Bunun dışında fazla sesle ve kulaklıkla müzik dinlemek de bu çınlamalara yol açar. Bunların yanı sıra iç kulaktaki hücrelerin hasara maruz kalması, kulakta doğal şekilde atılamayacak kadar büyük kir birikintisinin meydana gelmesi, kulak kemiğinde değişim olması, anemi yani kansızlık rahatsızlığının ortaya çıkması gibi etmenler de kulak çınlamasına yol açabilir. Kulak çınlaması nasıl geçer sorusunun birçok yanıtı bulunmaktadır.

Kulak çınlaması geçici ve kısa zamanlı olarak ortaya çıkıyorsa doktora gitmenize gerek bulunmaz. Bu gibi zamanlarda gürültülü koşullardan uzak kalmanız genellikle yeterli olmaktadır. Bunun dışında bir süre kulaklık ile müzik dinlememek de bu kısa zamanlı çınlamaların geçmesini sağlar.

Kulak çınlaması problemi eğer kalıcı ve günlük yaşamı olumsuz etkileyecek durumdaysa, mutlaka bir kulak-burun-boğaz uzmanına gitmeniz gerekir. Bunun için kontrolü gerçekleştiren doktor, çınlamanın nedenin belirledikten sonra buna uygun tedavi uygulamasına geçer.

Kulak çınlaması tedavisi konusunda meydana getirilen ilk yöntem ilaç tedavisidir. Hastanın kulak iltihabı ya da başka nedenlerle çınlama rahatsızlığına yakalandığı ortaya çıkıyorsa bununla birlikte ilaç tedavisi uygulanır. Bu ilaç tedavisi ortalama 4 aya kadar sürmektedir. Bu yöntemden sonuç alma insandan insana farklılık göstermektedir.

Kulak çınlaması tedavisi konusunda uygulanan başka yöntem “Tinnitus Maskeleme”  ismi verilen yöntemidir. Bu yöntemde kulak arkasına veya kulak içine takılan özel cihazla hastanın çınlayan kulağına oldukça az düzeyde sabit ses verilerek çınlama maskelenir ve duyulmaması hedeflenir.

Kulak çınlaması tedavisi konusunda uygulanan diğer bir seçenekte “Biofeedback” yöntemidir. Bu yöntemle kulak çınlaması sürekli olan insanlarda stresle başa çıkma ve kaygılarını düşürme teknikleri öğretilir. Bu şekilde kulak çınlamasının etkisi düşürülmeye çalışılır.

Kulak çınlaması oldukça fazla ortaya çıkan bir sorundur. Genellikle tedaviye gerek olmadan, basit bir şekilde biten kulak çınlaması, bazı zamanlarda ise günlük yaşamı olumsuz etkilemektedir. Kulak çınlaması sorunuyla alakalı bilimsel yardım almak, en doğru ve en kalıcı çözüm olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Toz Alerjisi Belirtileri ve Korunma Yolları başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Alerji Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Alerji Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Alerji, dünya üstünde milyonlarca insanda rastlanan yaygın bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Alerjenlerin sebep …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir