1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Anne & Çocuk / Kolay hamile kalma yöntemleri nelerdir?
Kolay hamile kalma yöntemleri nelerdir?

Kolay hamile kalma yöntemleri nelerdir?

Yumurtlama günü nasıl hesaplanır? nelerdir? Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı fazladır? Hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı nasıl olmalıdır? Bu yazımızda, kolay  hakkında bilgi vereceğiz.

Bir kadın, kolay hamile kalma için yumurtlama gününü iyi takip etmelidir. Takvim yöntemi olarak özetlenebilen bu yöntemle, âdetin 1. gününden bir sonraki âdetinin 1. gününe kadar olan sürec hesaplamalıdır. Sonra bu tarihten itibaren beklenen âdet gününden 14 gün öne gelerek yumurtlama gününü hesaplayabilir.

Kolay hamile kalma yöntemleri konusuna geçmeden önce, gebe kalmayı zorlaştıran faktörlere bir göz atalım.

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir?

 • Kadının 35 yaşından büyük olması
 • Düzensiz adetler
 • Endometriyozis hastalığı
 • Cinsel ilişki ile geçen hastalık hikayesi
 • Genital organlarda geçirilmiş ağır iltihabi hastalık öyküsü
 • Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak
 • Devamlı değişik nitelikte ilaç kullanımı,sigara ve bağımlılık yapan alışkanlıklar
 • Kronik hastalıkların varlığı (kalp ,karaciğer şeker ve guatr hastalığından herhangi birinin olması)
 • Epilepsi ve psikolojik rahatsızlıklar
 • Erkeğin testislerinden kaza geçirmiş veya ameliyat olmuş olması
 • Gebe kalmayı arzulayan kadınların yumurtlama dönemi hesaplaması yapmayı bilmemeleri ve sonuç olarak  gebelik hesaplama veya diğer adı ile hesaplama takvimi oluşturmayı bilmemeleri. Ayrıca stresin de gebe kalmayı zorlaştıran önemli faktörlerden biri olduğu unutulmamalı.

Yumurtlama gününün her ay aynı günde olacağının bir garantisi olmadığından, yumurtlama günlerine yakın olan 2-3 gün öncesi ve 2-3 sonrası; yani o haftada daha sık 2-3 günde bir olan cinsel ilişki sıklığı ile şansı artırılabilir.

Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı fazladır?

Hamile kalmanın yolları nelerdir ve daha nasıl olur? sorularına geçmeden önce, kadının yumurtlama dönemine değinmek istiyorum.

Bir kadının yumurtlamasına en yakın günlerde ve yumurtlama gününde hamile kalma şansı fazladır. Yumurtlama gününü tespit edebilmek için takvim yöntemi uygulandığında, adetin birinci gününden bir sonraki adetin birinci gününe kadar olan gün sayısından 14 gün çıkararak ortalama olarak yumurtlama günü bulunabilir. Yumurtlama gününden önceki 3-4 günlük süreç de, gebe kalabilirlik açısından kaçırılmaması gereken günlerdir. Dolayısıyla böyle bir hastada 12-16. günler arasında daha sık ilişkide bulunulması tavsiye edilir.

28 günde bir adet gören hastada ortalama olarak yumurtlama günü 14. gündür. Böyle bir durumda 10 ve 14. günler arasında daha sık ilişkide bulunulması tavsiye edilir.

Düzensiz adet görenlerin yumurtlama günleri nasıl hesaplanır?

Düzensiz adet gören kadınların yumurtlama gününü tespit etmede takvim yöntemini kullanması çok zordur ve güvenilir olmaz. Bazal vücut ısısı ölçümü denilen bir yöntem vardır. Bu yöntemde, sabah yataktan kalkmadan önce ölçülen vücut sıcaklığının tespitidir. Hassas bir termometre kullanılarak yapılır. Çalışmalarla saptanmıştır ki, yumurtlama olduğunda vücut ısısı ortalama 1 derece kadar artar. Ayrıca vücutta görülen kasık ağrısı, vajinal akıntı kıvamının artışı da yumurtlamanın diğer belirtileridir.

Deneyimsiz bir kadının bunu belirlemesi ve takip edebilmesi oldukça zordur. Kolaylaştırmak için, kanda artan LH hormonunun değerini ölçen, idrarda bakılabilecek ve değerlendirmesi son derece kolay olan bir takım testler vardır. Bu testler eczacılardan temin edilebilir, yumurtlamanın olduğu gün cinsel ilişkiye girilmesi gebe kalma şansını mutlaka artırır.

Kolay hamile kalma için cinsel ilişki sıklığı nasıl olmalıdır?

Bir çift ortalama olarak haftada 2 kez cinsel ilişkiye girerse, yumurtlamayı tutturabilme ihtimalini de artırır. Ama özellikle adetin birinci gününden bir sonraki adetin birinci gününe kadar hesaplanan takvimden 14 çıkarıldığında, ortalama olarak yumurtlama günü tespit edilebilir. O günlere yaklaşıldığında, 3-4 gün öncesinden düzenli cinsel ilişkilere başlanması gebelik ihtimalini artırır. Böyle durumlarda çok sık cinsel ilişki veya aynı gün içerisinde birkaç kez cinsel ilişki önermeyiz. İdeali 2-3 günlük aralıklarla cinsel ilişkiye girmektir.

Kolay hamile kalma için doğum kontrol ilaçları ne zaman bırakılmalı?

Bir kadının doğum kontrol hapını bırakmasından sonra yaklaşık olarak üçüncü haftada yumurtlaması geri döner. Ama bu bazı kadınlarda ikinci ayı bulabilir. Dolayısıyla işi şansa bırakmamak adına, gebelik planlayan bir anne adayına doğum kontrol hapını yaklaşık 2 ay öncesinde bırakmasını ve prezervatif yöntemiyle korunmasını tavsiye ediyoruz.

Kolay hamile kalma yöntemleri

Hamile kalmak için, daha doğrusu hamile kalma ihtimalinizi arttırmak için uygulayabileceğiniz bir kaç basit yöntem var. Hamile kalmanın yolları araştırılırken, çiftler arasında yaşanan ilişki düzenli bir şekilde ve ciddiye alınarak uygulandığı taktirde bazen beklediğinizden de çok olumlu etkiler doğurabilmektedir. Hamile kalmayı etkileyen bir sürü faktör olsa da en önemlilerini sizlere anlatmak istiyoruz. Hem kolay hem de akılda kalıcı ve etkisi en yüksek olmaları sebebiyle, bu tavsiyeleri uygulamanızda fayda var.

Düzenli olarak sevişin: Evet bu doğru, ne kadar çok sevişirseniz hamile kalma şansınız o kadar fazla olacak. Normal şartlarda sperm vücudunuzda beş gün canlı kalabiliyor. Düzenli seks hayatı, tam yumurtlama döneminizde spermlerle yumurtanızı bir araya getirme şansınızı artıracak. Özellikle hamile kalmak isteyen bayanların ovülasyon günlerini daha kolay tespit etmelerini sağlayacak bir yol daha var. Hamilelik şansını artıran yumurtlama dönemlerinin tespitinde tükürükten ovülasyon testini kullanabilirler. Amerika’dan gelen Avrupa Normlarına Uygunluk belgelerine sahip olan test, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylıdır.

Diyet yapmayı bırakın: Ohio Üniversitesinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, kadınlar kalori alımını düşürdüklerinde, üreme hormonlarındaki seviye de aynı şekilde düşüyor.

Ateşinizi artırın: A ve D vitaminlerinin hem cinsel isteği artırdığını hem de iktidarsızlıkla baş ettiğini, buna ek olarak sizi ve eşinizi güçlendirip metabolizmanızı hızlandırdığını biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz.

İçki, Sigara ve Kafeini Hayatınızdan Çıkarın: Alkol, sigara ve kafein doğurganlığı olumsuz etkileyen başlıca faktörlerdir. Bunu kendiniz azalttığınız gibi eşinizin de azaltmasını sağlayın. Sonuçta sperm kalitesi de çok önemlidir.

Eşinizi Sıcaktan Uzak Tutun: Sperm kalitesini arttırmada etkili bir diğer yöntem ise spermlerin yani ürolojik bölgenin serin tutulmasıdır. Eşinizin dar pantolonlar giymesini engellemeye çalışın. Pamuklu ve serin tutan kıyafetler giydirin. Aynı zamanda soğuktan da korunmasını sağlamalısınız tabii.

Beslenmeye Dikkat: Diyet yapıyorsanız derhal bırakın ve zengin bir beslenme düzeni oturtmaya çalışın. Gerekli vitamin ve mineralleri dışarıdan takviye olarak da alabilirsiniz. Yeterli ve düzenli beslenmek bu dönemde çok önemlidir. Aynı şekilde eşinizin de beslenmesine dikkat etmesini sağlayın. A, E, C gibi vitamin ve mineral desteği alması onun içinde iyi olacaktır.

İlaç Kullanımına Son Verin: İlaçlar normal zamanda dahi eğer ciddi bir rahatsızlığınız yoksa ve gerekli değilse kullanılmaması gereken maddelerdir. Özellikle bu dönemde eğer çok zorunlu değilseniz ilaç kullanımından kaçının. Ağrı kesiciler dahi tahmin edemeyeceğiniz kadar zararlıdır. Bu yüzden hem siz hem de eşinizin bu konuda dikkatli olması çok önemlidir.

Profesyonel Destek Alın: Bu dönemde profesyonel kişilerden gerekli bilgileri almanız ve düzenli olarak kontrole gitmeniz önemlidir. Hamile kalacağınız zamanları hesaplamanız da bu konuda önemlidir.

Tüm bunlar, hamile kalmayı kolaylaştıran ve şansınızı biraz da olsa arttıracak olan en önemli etkenlerdir. Özellikle bazılarına çok dikkat etmeniz gerekir. Hamile kalmanın yolları  Umarım dileğiniz gerçek olur…

Kolay hamile kalmak için en uygun cinsel ilişki pozisyonları hangileridir?

Kadın üreme çağının en aktif olduğu 20’li yaşların ortaları ya da sonları ile 30’lu yaşların başları, genellikle gebe kalmak için en ideal zamanlardır. Bilimsel olarak 35 yaşından sonra üreme hücrelerinin kalitesinde giderek azalma gözlenmiştir.
Bununla birlikte gebe kalmak için halk arasında konuşulan bir takım cinsel pozisyonlar vardır. Ancak bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bir cinsel pozisyon yoktur. Çünkü spermler oldukça hareketli yaratıklardır ve zaten ilk gittikleri anda hızlı bir şekilde hareket ederek vajinanın içine girer ve daha sonra döllenmeyi sağlayabilirler.
Kadınların hamileliğini kolaylaştırmak adına cinsel ilişki sonrasında hemen ayağa kalkılmaması gerekmektedir. Spermlerin orada daha fazla ve daha uzun bekleyebilmeleri açısından, hamile kalmanın yolları arasında bu durum tavsiye edilmektedir.
Gebe kalma şansını arttırabilecek durumlar arasındaki en önemli faktör zamanlamadır. Zamanlama faktörü, pozisyon seçimine göre daha önemlidir. Doğru zamanda girilen ilişkide gebe kalma şansınız daha fazla olacaktır. Sonuç olarak, daha kolay hamile kalma pozisyonları şeklinde nitelendirilen ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir cinsel pozisyon yoktur.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda tuvalet eğitimi başlıklı makalemizde çocuğun tuvalet eğitimi, çocuklarda tuvalet eğitimi ve tuvalet alışkanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik dönemi içerisinde çocuğunun doğumunu dört gözle bekleyen ebeveynler yenidoğan bebeklerinin aşı takvimi hakkında bilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir