1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Anne & Çocuk / Bebek Bakımı / Karpuz Bebeklerde Pişik Yapar Mı?

Karpuz Bebeklerde Pişik Yapar Mı?

Pişik, bebeklerde en fazla karşı karşıya kalınan problemlerin ilk sırasında yer alır. Pişiğin olma sebebi derinin tahriş olmasıdır. Ebeveynlerin son zamanlarda akıllarına takılan karpuz yemek bebeklerde pişik yapar mı sorusu akıllarda soru işareti bırakıyor. Çünkü bu soruya doğru cevap vermek tam anlamıyla doğru olmuyor. Biz de bunun için bir araştırma yaptık ve sizlere araştırmalarımızın sonucunu paylaşıyoruz.

Pişiğin birçok sebebi vardır. Bunlar arasında alt bezinin uygun olmaması, küçük gelmesi, çok sert bağlanması, perine bölgesinin nemli olması, daha yeni tüketilen gıdalar, mantar veya bakteri enfeksiyonları gibi etmenler yer alır. Ancak cildin idrar ve dışkı ile temasının pişik meydana gelmesindeki tek sebep değildir. Pişik söz konusu olduğunda cilt etrafında daha önce ortaya çıkmayan bazı reaksiyonların meydana gelir ve bunların pişik oluşumuna katkıda sağladığı ortaya çıkmıştır. Şimdi de gelelim karpuzun pişik üzerinde etkisine.

 Karpuz Bebeklerde Pişik Yapar Mı?

Karpuz Bebeklerde Pişik Yapar Mı?

Karpuz besin açısından ele alındığında bağışıklık sistemini güçlendiren bir yiyecektir. Karpuz bebeklere sekizinci ayı doldurduktan sonra verilmesi gereken besinler arasında yer alır. Bunun için bebeğinize sekizinci ayı doldurmadan bu yaz meyvesini vermemeniz gerekir. Karpuz bazı bebeklerde ters etki yaparak pişik olma ihtimalini artırdığı bir gerçektir. Ancak bu her bebekte olacağı anlamı taşımaz. Onun için dozunu ayarlayarak bebeklere ek besin takviyesi olarak vermenizde sakınca yoktur.

Pişik Neden Olur?

Karpuz Bebeklerde Pişik Yapar Mı?

  • İlk olarak pişik oluşumunu ortadan kaldırmak için bebeğinizi temiz tutmanız gerekir.
  • Bebeğinizin sağlığı konusunda en ideal alt bezi tercih etmelisiniz.
  • Altını 3-4 saat süreyle ve her dışkısını yaptığında temizlemelisiniz.
  • Ev şartları ve sıcaklık uygunsa silme yerine yıkamayı tercih etmeniz gerekir.
  • Altını kapatmadan önce cildinin kuruması iyi olacaktır. Bunun gerçekleşmesi konusunda 2 dakika açık bırakmalısınız,
  • Bebeğinizin cildini sabun yardımıyla güzelce yıkamamalısınız.
  • Pudra ve losyon kullanmamaya çalışın.
  • Her bez değişiminin ardından bebeğinizin bez bölgesine Vitamin Bariyer Pişik Kremi uygulamanız bebeğiniz sağlığı konusunda önemli olacaktır.

 

Karpuz Bebeklerde Pişik Yapar Mı?

 

Tüm bu yapılan işlemlere karşın bebeğiniz hala huzursuzsa, ağlıyorsa ve bezinin kapladığı bölgede kızarıklık bulunuyorsa, artık pişik tedavisine geçmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun gerçekleşmesi konusunda da pişiği tedavi ederken öncelikle önlemek adına meydana getirilen bütün uygulamaları yeniden yapmalı, doktorunuz ile görüşmeli ve önerilerini dikkate almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde uyku başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda demir eksikliği nasıl belli olur?

Çocuklarda demir eksikliği nasıl belli olur?

Son yıllarda sık sık dile getirilen ve çok ciddi sonuçlara neden olabilen demir eksikliği, özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir