1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Anne & Çocuk / Hamilelikten Önce Neden Folik Asit Hapları Kullanılmalıdır?

Hamilelikten Önce Neden Folik Asit Hapları Kullanılmalıdır?

Hamilelik sürecinde vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerine gereksiniminde artış ortaya çıkar. Bu büyüyüp gelişme gösteren bebeğin ve hamileliğin ihtiyaçlarına göre farklı boyutlara dönüşür. , anne adaylarının hamile olmaya hazırlanan kadınların başlaması gerekli vitamin grubundadır. Bebeklerin hücre ve sinir sistemi gelişimi konusunda önemli derecede olduğu gösterilen bu vitamin hakkında sorularına yanıt arayacağız.

Folik asit, bebek gelişimi adına oldukça önemli olup, vücut içerisinde protein sentezi, hücre artışı ve kemik iliğinin görevini eksiksiz şekilde getirmesi gibi işlevlerde yer alır. Folik asit vücut içerisinde depolanmaz. Bundan dolayı her gün alınması gereken vitamin grubudur.

?

Folik Asit, B grubundan suda çözünmekte olan bir vitamin türüdür. Doğal besin içeriklerinde yer alan şekline folat, ilaçlarda ve işlenmiş besinlerde olan formuna ise folik asit adı verilir.

Hamilelikten Önce Neden Folik Asit Hapları Kullanılmalıdır?

Folik asitin içerisinde ne var?

Folik asit, hücre yapısı içerisinde, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının meydana gelmesi ve gelişimde önemli bir ünvana sahip B vitamini türevidir.  Özellikle genetik şifremizin yapıtaşları arasında gösterilen DNA yapımında da görevi vardır.

Folik asitin bebeğe yararları nelerdir?

Fetal büyüme ve gelişme, hızlı hücre çoğalması ile karakterize bir zamandır. DNA ve RNA üretimindeki kritik rolü sebebiyle, bu süreç içerisinde yeterli miktarda folik asit alımı önemli durumdur. Gerçekleştirilen araştırmalar, gebelik döneminde yeterli oranda folik asit alımının bebekte merkezi sinir sistemi anomalilerinin (sakatlıklar) görülme sıklığını anlamlı düzeyde düşürdüğünü ortaya çıkarıyor. Nöral tüp defekti ismi verilen bu merkezi sinir sistemi görevleri, değişik biçimlerde ve derecelerde karşımıza çıkabilir. En basit formu olarak gösterilen spinabifida da omurgada küçük bir açıklık bulunuyorken, en ileri form olarak bilinen anensefalide bebeğin kafatası ve beyni gelişme göstermez.

Hamilelikten Önce Neden Folik Asit Hapları Kullanılmalıdır?

Hamilelik öncesi folik asit kullanılmasının faydaları

Hamilelik öncesi bazı kadında hafif de olsa birtakım sebeplerden folik asit eksikliği görülür. Gebelikle birlikte bu ihtiyaç düzeyi artar ve hızla folik asit yetmezliği ortaya çıkabilir. Araştırma sonuçları, hamilelik öncesi besin takviyesi ve ek folik asit ilaçlarıyla folik asit eksikliğinden meydana gelen sorunların aşılabileceğini ortaya koymaktadır.

Folik asit alımına ne zaman başlamak gerekir?

Folik asit, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi konusunda kilit öneme bulunan ve hamile kalmadan önce alınması gereken türden vitamindir.  Meydana getirilen araştırmalar neticesinde, gebelik planlanmaya başlandığında, diğer bir söyleyişle en az hamilelikten 3 ay öncesinden başlayarak, hamileliğin 3. ayının sonuna dek günlük 400 mikrogramam folik asit kullanılması tavsiye edilir. Aklımızda olması gereken önemli bir konu da; folik asitin vücut içerisinde depolanmadığıdır. Bunun için her gün alınması gereklidir.

Folik asit eksikliği bebekte ne gibi sorunlara neden olabilir?

Merkezi sinir sistemi anomalileri içerisinde en fazla gösterilen sorun olan nöral tüp defektleri, döllenme ardından 21 ve 27. günler arasında meydana gelir. Bu zaman içinde kadınların önemli bir bölümü hamile olduklarını fark etmeyebilirler. Folik asit desteği alınmadığında nöral tüp defekti görülme sıklığı 2000 doğumda 1 dir. Folik asit desteği verilmesiyle beraber bu durum yüzde 50-75 oranında düşebilir. Bu etkinin meydana gelmesi konusunda hamile kalmadan 1-3 ay önce folik asit kullanmaya başlanması gerekir. Bunun dışında yarık damak ve bazı kalp bozuklukları gibi anomalilerin de folik asit alımındaki düşüklüğe bağlı olduğu öne çıkar.

Her hamile kalan kadın folik asit kullanmalı mı?

Gebelik döneminde folik asitin günlük alınması gerekli miktarı artar. Bu sebeple hamilelik öncesinden alınmaya başlayıp tüm gebeleri kapsayacak bir biçimde folik asit alımı tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Ağrı Kesici İçmek Zararlı Mı? Hamilelikte İlaç Kullanımı başlıklı makalemizde hamilelikte ağrı kesici ve hamilelikte ilaç kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik dönemi içerisinde çocuğunun doğumunu dört gözle bekleyen ebeveynler yenidoğan bebeklerinin aşı takvimi hakkında bilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir