1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Kadın / Gebelik & Hamilelik / Hamilelikte Kansızlık Belirtisi ve Tedavi Aşamaları

Hamilelikte Kansızlık Belirtisi ve Tedavi Aşamaları

Kansızlık bir tür kan rahatsızlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kansızlık hafife alınmayacak derecede önem verilmesi gereken problemdir. Bu sorunun boyutuna göre tedavi imkanları sağlanır. Ama ileri düzeye ulaştığı durumlarda tehlikelidir. Durum bu şekilde olduğunda kansızlık hamileyi çok fazla etkilediği gerçeğini unutmamak gerekir. Çünkü hamile bir kadının vücudu bebek için de kan depolaması gerekir. Bu üretim hem anneye hem de bebeğe yeterli durumda olmayabilir. Özellikle öncesinde kansızlık sorunu olanlar daha dikkatli olmalı hatta hamile olduğunu öğrenmeden gerekli kan testlerini gerçekleştirmeli ve gereken tedbirleri alması gerekir. öncesi kansızlık sorunu yaşayanların öncesi kansızlık problemi yaşamayanlara kıyasla bu zaman içinde kansızlık yaşaması daha büyük olasılıktır.

Kansızlığın bir diğer ismi de anemidir. Anemi birçok gebede rastlanabilir. Hamile kadınlara meydana getirilen genel testlerde kan testi yapılır ve gerekli olması halinde kan ilacı ile kansızlık tedavi edilmeye çalışılır. Bebeğin sağlıklı bir biçimde büyüme göstermesi konusunda annenin vücudunun yeterli kanı depolaması gerekir.

Hamile bir bayan yeterli besin almıyor ise de kansızlık durumu boy gösterebilir. Kansızlık ortaya çıkan hamileler kendilerini halsiz ve yorgun hisseder. Gebelikte uyku zaten yoğun iken kansızlıkla baş eden hamileler uykuya olan eğilimleri daha da artmış olur. Bunun dışında baş dönmesi, bayılma, solgun bir cilt, çarpıntı en fazla gözlemlenen belirtilerdir. Hamilelik sırasında gelişen anemi türleri bulunmaktadır. Bunlar:

1- Hamilelerde en fazla demir eksikliğine bağlı anemi belirtisi meydana gelir. Bu yüzden anne adaylarına gerekli görülmesi üzerine demir ilacı verilir. Bu şekilde demir eksikliği ortadan kaldırılmaya çalışılır.

2- B 12 eksikliği de kansızlığa yol açar. Günümüzde birçok insanda ortaya çıkan bu sorun hamilelik döneminde kendini daha fazla gösterir. B 12 vitamini eksikliğini sona erdirmek adına sağlıklı ve düzenli beslenmek çok önemlidir.

3- Folat eksikliği de kansızlığa yol açar. Bu eksikliğinde beslenme ile direk olarak ilgisi vardır. Hamilelikte kansızlığın tespiti basit bir kan testi ile gün yüzüne çıkar. Ve kansızlık tespit edildiği zaman hemen tedavi sürecine gidilir. Bir beslenme düzeni ve listesi hazırlanır. Tabii bu gerçekleştirilirken hamilede başka sağlık problemlerinin olup olmadığı durumu da önemidir. Örneğin şeker hastası olan bir gebe kadına demir takviyesi olsun diye pekmez verilirse bu kez de hamilenin kan şekeri tavan yapar. Bu yüzden şeker ve tansiyon hastası olan hamilelere uygun bir program yapılmasında yarar bulunmaktadır. Anne adayları kulaktan duyulan bilgiler veya kendi kafasına göre beslenmemeli ve doktorlarının gözetiminde hareket etmeleri önem verilmesi gereken konudur. Yoksa kendilerinin ve bebeklerinin sağlığına zararı olur. Erken doğum faktörü ve kanama ortaya çıkabilir.

Gebelik sırasında anemi olduğu ortaya çıkan hamile kadına demir ilacının yanında folik asit takviyesi de gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra gerekli görüldüğünde ise B 12 vitamini takviyesi de yapılması önerilir.

Bir önceki yazımız olan Kolay hamile kalma yöntemleri nelerdir? başlıklı makalemizde gebelik, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Gebelikte migren ve baş ağrıları!

Gebelikte migren ve baş ağrıları!

Gebelikte migren ve baş ağrılarına, özellikle gebeliğin ilk döneminde çok sık rastlanır. Bu ağrıların bir kısmı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir