1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Anne & Çocuk / Hamilelikte Ağrı Kesici İçmek Zararlı Mı? Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelikte Ağrı Kesici İçmek Zararlı Mı? Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelik süreci boyunca en dikkat edilmesi gereken konuların başında ağrı kesici kullanımı oluyor. Hamile olan kadınların ağrı kesici kullanması sakıncalı mı? Ağrı kesici kullanırken nelere dikkat etmesi gerekiyor? Hepsinin yanıtı içeriğimizde yer alıyor.

Sorumsuzca kullanılan bazı ilaçlar bebeklerde kalıcı sorunlar oluşmasında rol oynuyor. Fakat hangi ilaçlar ve hangi dozlar? Bu verilecek olan mühim konuyu doğum doktorunuz verecek. Anne adaylarının en fazla çekindikleri konulardan biri ilaç kullanımıdır. İlaçların kimyasal yapıları olmasından, bebeklerine zarar vermemek için hamileler en basit ağrı kesicileri bile kullanmak istemez.

Öncelikle hamileliğin hemen hemen dokuz aylık bir zaman dilimi olduğunu varsayarsak, bu kadar uzun dönem içinde baş ağrısı, , kas ağrısı, ishal gibi şikayetler sebebiyle ilaç kullanmak durumunda kalmayı hissetmeniz oldukça normaldir. Önem verilmesi gereken konu ise ilaç tercihini bu konudaki bilgi ve deneyimi ile doğum doktorunuzun almasıdır. Bazen anne adayları tiroid fonksiyon bozuklukları, kalp hastalıkları, migramen, mide şikayetleri gibi sebeplerle senelerdir ilaç kullanıyor olabilirler. Bunun gibi kronik ilaç kullanımı söz konusu ise mümkünse gebeler planlanırken, değilse hamilelik kanıtlanır kanıtlanmaz doğum doktorunuzu ilaçlarınız hakkında bilgileri paylaşmalı, uygun değilse benzer gramuplarda farklı ilaçlara yönelmelisiniz.

Hamilelikte Ağrı Kesici İçmek Zararlı Mı? Hamilelikte İlaç Kullanımı

Özellikle bebeğin organ gelişiminin hızla meydana geldiği ilk üç aylık zaman diliminde, çok acil sebepler yoksa ilaç kullanımı kısıtlanmalıdır. Örneğin vajinal akıntı gibi bebeğin zarara maruz kalmayacağı, tedavisinin geciktirilebildiği hallerde hamilelik konusunda güvenli ilaçlar olsa bile tedaviye ikinci üç ayda başlanması doğru karar olarak bilinmelidir. Tıbbi açıdan olmasa da sosyal olarak erken zamanda ilaç kullanımı, hamileliğin birtakım istenmeyen sonuçları meydana getirmesi halinde, hem annenin kendini hem de doktorunu suçlamasına yol açabilir.

Antibiyotik İlaçlar

Hamilelik sürecinde ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonları, solunum enfeksiyonları, diş hastalıkları, sinüzit, apse, ishal gibi birtakım nedenlerden dolayı antibiyotik kullanımına gidilir. Hamilelik sürecinde olmanız antibiyotik almanıza kesin engel bir durum teşkil etmez. Bu ilaçların kullanılmasını gerektirecek bir hastalık durumu yaşandığında anne ve fetus yönünden zararsız ya da en az zararlı antibiyotikler tercihi yapılarak tedaviye başlanmalıdır. Bu sebeple antibiyotik gerektiğinde tedavi yapılmasını karar kılan doktor, anne adayının takibini gerçekleştiren doğum doktoru ile temas içinde olarak en uygun ilacın seçilmesinde rol oynamalıdır.

Hamilelikte Ağrı Kesici İçmek Zararlı Mı? Hamilelikte İlaç Kullanımı

Kullanımı

Hamilelik esnasında ortaya çıkabilen baş ağrısı, migren, diş ağrısı, kas ağrısı, bel ağrısı, travma, ameliyat gibi sebeplerle bazen ağrı kesici ilaçların kullanılması yoluna gidilir. Ağrı kesici ilaçlar asla “basit” ilaçlar olarak algılanmamalıdır ve bu sebeple dikkatli seçilmelidir.

Hamilelik sürecinde en zararsız ağrı kesiciler “parasetamol” veya “asetominofen” türü ilaçlar olduğunu unutmamak gerekir.  “Aspirin” hamilelikte aşırı kanamaya yol açabileceği için asla ağrı kesici olarak kullanmamanız gerekir. “Non-steroidantiinflamatuar” ağrı kesiciler ise hamileliğin özellikle 34. Haftanın ardından bebeğin suyunda azalma, duktusarteriozus isimli damarın kapanması sebebi ile bebeğin bir anda yaşamını yitirmesine yol açabilir.

Hamilelikte Lokal ve Genel Anestezi İlaçları

Özellikle diş ağrısı yaşandığı zamanlarda ve bunun gibi birtakım konularda lokal anestezi ilaçları kullanımına gidilmesi gerekir. Halk arasında lokal anestezi ilaçlarının zararlı olduğuna yönelik genel algı oluşmasına karşın lidokain, prilokain, edidokain gibi lokal anestetik maddelerin gebeler için güvenli olduğu bilinmektedir. Benzer biçimde birçok genel anestezi ilacı da hamilelerde güvenle tercihi yapılabilir.

Hamilelikte Ağrı Kesici İçmek Zararlı Mı? Hamilelikte İlaç Kullanımı

Mide Bulantısı Önleyici İlaçlar

Hamilelik zamanında ortaya çıkan bulantının oluşma mekanizması kesin olarak bilinmemektedir, bu sebeple bulantıya hangi ilacın etkili olacağı kanısına varılamaz. Fakat farklı mekanizma ile etkisini gösteren ve fetusa zarar vermeyen birçok bulantı bitiren ilaç bulunmaktadır. Bulantı varlığında yanlış ilaç kullanımından kaçınmak adına mutlaka doğum doktoru tavsiyelerine uyulması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kolay hamile kalma yöntemleri nelerdir? başlıklı makalemizde gebelik, hamile kalma yöntemleri ve hamile kalmanın yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik dönemi içerisinde çocuğunun doğumunu dört gözle bekleyen ebeveynler yenidoğan bebeklerinin aşı takvimi hakkında bilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir