1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Genel / Güneş Alerjisi Tedavi Seçenekleri

Güneş Alerjisi Tedavi Seçenekleri

Yaz sezonunu artık tam anlamıyla yaşamamızla beraber tatil yapan ve hala tatil planı yapan insanlar var. Özellikle denize yakın yerlere giderek hem dinlenmek hem de bronzlaşmak istiyorsanız bazı konulara dikkat etmeniz gerekecek. Bu konular arasında en önemlisi konusudur. Hemen hemen her 6 insandan 1’inde rastlanan bu durum ciddiye alınması gereken bir konudur. için önce nasıl belirtileri olduğuna göz atmamızda yarar vardır.

Nelerdir?

İnsanların büyük bölümü güneşlenmeyi ve bronzlaşmak ister. Fakat bazı bireylerde güneşin olumlu etkilerinin dışında olumsuz etkileri de kısa zaman ortaya çıkar. Bunlardan en önemlisi ciltte rastlanan kırmızı belirtilerdir. Kurdeşen ismi de verilen bu negatif olay güneş ışığına maruz kaldıktan sonra meydana gelir.

Güneş alerjisinin başka bir yaygın belirtisi ise, aşırı kaşıntı halidir. Güneş ışığına maruz kalan bölgede kızarıklıkla beraber kaşınma hissi ortaya çıkar. Kişi kızarıklığı kaşımaya başladığında deride dökülmeler ve tahriş ortaya çıkar. Bu da hem görsel hem de fiziksel açıdan önemli sorunlara davetiye çıkarır.

Güneş alerjisi olan kişiler genel olarak kendilerinde isilik olduğunu düşünürler. Fakat şu husus unutulmamalıdır ki, isilik bahsedildiğinden daha az görülür ve büyük bir bölümü bebeklerde gözlenir. İsilik ile karıştırıldığı için de pek çok kişi doğru tedavi yöntemleri uygulamamakta ve problem günden güne ilerlemektedir.

Güneş Alerjisi Tedavisi Aşamaları

Güneş alerjisi tedavisi konusunda alınacak ilk tedbire gelecek olursak hem UVA, hem de UVB ışınlarına yönelik koruyucu etki sağlayan güneş kremleri kullanmanız gerekecektir. Bazı güneş kremlerinin tek zararlı ışına yönelik koruduğunu ifade edelim ve tercih yaparken çift koruyucu olan ürünleri tercihini yapmanız gerektiğini de belirtelim.

Güneş alerjisi tedavisi için doktor önerisi ile alacağınız antihistamin türü ilaçlar da etkili duruma geçecektir. Bunun da en önemli sebebi vücudunuzda alerjik durumların başlamasına neden olan histamin hormonunun etkilerinin bunun gibi ilaçlarla yok edilmesidir.

Güneş alerjisi tedavisi yönünden zamanlama konusu da büyük önem verilmesi gereken konudur. Yani, güneş ışığına öncelikle krem kullanmaya başlamanız ardından birkaç dakika çıkın. Vücudunuz güneşe yönelik olarak direnç kazanmaya başladığında bu zamanı arttırabilirsiniz. Döküntüler düşük düzeyde olması halinde bahar ayında güneşe çıkmanız da vücudunuzun güneşe alışmasında etkin rol oynayacaktır. Güneş alerjisini ciddiye almanız ve kısa zaman tedbirini bulmanız hafife alınmayacak konudur.

Bir önceki yazımız olan Alerji Testi Nerede ve Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde testi, testi nasıl yapılır ve testi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Alerji Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Alerji Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Alerji, dünya üstünde milyonlarca insanda rastlanan yaygın bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Alerjenlerin sebep …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir