30 Kasım 2019 - Cumartesi
Anasayfa / Sağlık / Çocuk Sağlığı / Erkek Bebekler Kızlara Göre Neden Geç Konuşur?

Erkek Bebekler Kızlara Göre Neden Geç Konuşur?

Erkek çocuklar genel olarak ele alındığında kız çocuklarına kıyasla daha geç konuşmaya başladığı aşikardır. Bu geçmişten günümüze kadar gelen ama arada sırada nadir olarak farklılıklar da gösterebilen bir durumdur. Peki kız çocukların daha erken konuşmasının sırrı ne? Erkek çocuklar neden geç konuşmaya başlar? Hepsinin cevabı yazımızda yer alıyor.

 

Kız Çocuklar Neden Daha Erken Konuşuyor?

Erkek Bebekler Kızlara Göre Neden Geç Konuşur?

Avustralyalı bilimcilerin araştırmaları doğrultusunda bundan testosteron hormonu sorumlu olduğu ortaya çıktı. Doğum esnasında göbek kordonunda daha yüksek testosteron değerleri olan erkek bebekler, konuşmayı öğrenirken 3 misli daha çok problem ile karşı karşıya kalıyor. Oysa aynı hormon kızlarda daha çok tetikleyici bir rol görevi görüyor. Çünkü yüksek testosteron düzeyi, kızlarda konuşma zorluğu oranını en aza indiriyor.

Erkek Bebekler Kızlara Göre Neden Geç Konuşur?

Yapılan araştırmalara göre anne karnındaki testosteronun çocuklardaki konuşma düzeyi üstünde cinsiyetlere kıyasla farklı etki uyandırdığını kanıtlıyor. Araştırmalar sonucunda çocukların yüzde on ikisi konuşmayı kendi akranlarından daha sonra öğreniyor. Kız bebeklerin ilk kelimeleri telaffuz etmesi erkek çocuklara kıyasla daha erken başladığı gibi daha uzun ve kurallı cümle kurabilir. 4-5 yaşlarında da kelime düzeyi erkek çocuklarınınkine oranla daha fazla olmaktadır. Dil gelişiminde göze çarpan bu üstünlük, kız çocukların okula ve sosyalleşmeye daha fazla adapte olmalarına çevrelerine kolay uyum içerisine girmesine, daha hızlı düşünce oluşmasına ve bundan ötürü de kolay hata yapmalarına yol açıyor.

 Erkek Bebeklerin Kız Bebeklerden Farkı

Erkek Bebekler Kızlara Göre Neden Geç Konuşur?

Anne karnında erkek bebeklerin beynin sağ bölümü kızların ise beynin sol bölümü ilk olarak gelişmesiyle beraber erkek çocukların fiziksel güce dayalı olan durumlarla karşılaştığında daha başarılı olduğu kız çocukların ise akademik becerilerde, dil ve sosyal gelişimlerinde daha fazla rol oynamaları konusunda araştırmalar sonucu ortaya çıkıyor.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Alerji Nasıl Geçer? Tedavisi başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda demir eksikliği nasıl belli olur?

Çocuklarda demir eksikliği nasıl belli olur?

Son yıllarda sık sık dile getirilen ve çok ciddi sonuçlara neden olabilen demir eksikliği, özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir