1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Anne & Çocuk / Doğum Korkusu Nasıl Atlatılır ?

Doğum Korkusu Nasıl Atlatılır ?

Birçok bayan doğum sırasında çekilecek ağrının şiddetiyle baş edememekten korkuyor. Oysa bu sandığınız korku hiç de düşündüğünüz gibi gerçekleşmeyebilir. Normal doğum yapan kadınlar sezaryen doğum yapan kadınlara nazaran daha şiddetli doğum yaşayabilir fakat ilerleyen dönemlerde daha çabuk toparlanma sürecine gireceğini unutmaması gerekir. nasıl yenilir? Doğumdan korkan kadınlar ne yapmalı? Tüm bu sorularınızın yanıtını anneokulu.com olarak sizlere veriyoruz.

Doğum Korkusu Nasıl Atlatılır ?

Doğum korkusunun sebepleri nelerdir?

Öğrenilen korkuların dışında insanın kaygı düzeyi, mizacı ve tecrübeleri de tokofobi oluşmasına sebep olabilmektedir. Kaygı düzeyi bazılarında bilinmeyenden meydana gelen korku daha fazla gerçekleştiğinde özellikle ilk doğum yapacak kadınlarda tokofobi görülme oranı çok yüksek gözlenir. Filmlerde ortaya çıkan o korkunç doğum sahneleri, anlatılan negatif doğum hikayeleri gibi birçok unsur, doğum algımızın değişmesine veya yanlış şekillenmesine yol açıyor. Aynı şekilde eşlerinin ya da kendisinin aile hikayesinde genetik rahatsızlık bulunan kadınlarda da çocuklarının hasta doğma korkusu ile doğum endişeleri meydana gelebilmektedir.  Hazır hissetmeden gebe kalan kadınlarda da bebeğe nasıl bakacaklarını bilemediklerinden tokofobi faktörü ortaya çıkar.

Doğum Korkusu Nasıl Atlatılır ?

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Tokofobi sahibi bayanlar terapiler ile bu korkularından yüzde doksan kurtulabilir. Kendilerinde bu şekilde bir korku olduğunu fark ettikleri zamandan itibaren terapilere başlamaları kısa zamanda atlatabilmelerine olanak sağlayacaktır. Hamile olduğunun öğrenmeden önce korkularının bilincindeyse terapiye başlayarak daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirme imkanı da bulabilir. Doğum sırasında yanlarında güvenilir bir kişinin olacağını bilmek de korkunun düşmesinde yardımcı etken görevi görecektir, bu sebeple tamamen güvenebilecekleri birisiyle görüşüyor olmaları rahatlamalarını sağlar ve korkusunu büyük oranda dindirecektir.

Bir önceki yazımız olan Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır? başlıklı makalemizde , ve aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Hamilelikten Önce Neden Folik Asit Hapları Kullanılmalıdır?

Hamilelikten Önce Neden Folik Asit Hapları Kullanılmalıdır?

Hamilelik sürecinde vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerine gereksiniminde artış ortaya çıkar. Bu büyüyüp gelişme gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir