1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Genel / Çocukların öksürüğüne iyi gelen yiyecekler
Çocukların öksürüğüne iyi gelen yiyecekler

Çocukların öksürüğüne iyi gelen yiyecekler

Çocukların bağışıklık sistemi, havaların soğumasıyla birlikte öksürüğe daha yatkın hale gelir. Değişen hava koşulları, yeme içme alışkanlıkları ve oyun oynamaları sebebiyle hasta olabilirler. Bu gibi durumlarda, ebeveynlerin çare aradığı ilk seçenek öksürük şurupları oluyor. Öksürüğe iyi gelen ilaçlar içinde öksürük şurupları her zaman çocuğunuz için uygun olmayabilir. Ayrıca sürekli olarak ilaç kullanıyor olmaları, onların gelecekte başka hastalıklara yakalanmasına neden olabilir. Çocuğunuz, üşütüp öksürmeye başladığında evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemlerle öksürüğe iyi gelen ilaçlar içinde, çocuğunuza verebileceğiniz en masum ilaçtan bile daha faydalı olacaktır.

Evde yapabileceğiniz doğal ve Öksürüğe iyi gelen ilaçlar:

1. Bal limon karışımı

Balın en iyi doğal antibiyotik olduğu dünya tarafından kabul edilmektedir. Bir tavanın içine bal sürün. Düşük bir ateşte ısıtın. Kesinlikle kaynamasına izin vermeyin. Ayrı bir tencere içinde bir bütün limonu su içinde kaynatın. 2-3 dakika kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve limonu içinden çıkarın. Haşlanan limonu dilimler halinde kesin ve soğumasına izin verin. Dilim limonları, balın bulunduğu tavanın içine atın ve ikisini pişirmeye başlayın. Limon, suyunu salacaktır. Bir saat kadar karışım piştikten sonra, karışımı bir süzgeç yardımı ile süzün. Elde ettiğiniz bu karışımı, oda sıcaklığına geldiğinde çocunuğuza içirebilirsiniz. Bir gün içinde en az 4 kez birer çay kaşığı dozunda verin. Uyarı: İki yaş altındaki çocuklara, sindirim sistemini etkileyebileceği için kesinlikle bal vermeyin.

2. Tulsi ve zencefil karışımı

4-5 Tulsi (hafif baharatlı, aroması karanfile benzeyen aromatik bir bitkidir) yaprağını öğüterek suyunu çıkarın. Sonra bir bez parçası yardımıyla süzün. Küçük bir zencefil alın ve aynı tulsi gibi suyunu çıkarın. 1 çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı tulsi suyu ve yarım çay kaşığı zencefil suyunu karıştırın. Öksürüğü hemen azaltmaya başlar. Her gün bu karışımı çocuğunuza 2-3 kez verin.

3. Anason tohumları

Anason tohumu, normal öksürüğün yanı sıra bronşit öksürüğü tedavisinde de çok etkilidir. 1 çorba kaşığı Anason tohumunu ezin ve yarım fincan kaynar suyun içine atın. Anason tohumunun yarım saat demlenmesine izin verin ve sonra süzün. Bu karışımın içine 2 bardak su ekleyerek soğumaya bırakın. Buzdolabında bu içeceği 2 ay süreyle saklayabilirsiniz. Çocuğunuza yarım şurup kaşığı olarak bir günde 4 kez verebilirsiniz.

4. Kara ısırgan çayı

Horehound (Kara ısırgan Otu), çocukların öksürük sorunlarını tedavi etmek için mükemmeldir. Ayrıca çok iyi bir balgam söktürücüdür. Kurutulmuş kara ısrgan otunu, sıcak suya koyarak çay demler gibi demleyin. 10 dakika sonra otları sıvının içinden süzün. İçine bal ilave edin ve soğuk olarak tüketin. Çocuğunuza günde 4 kez bir çay kaşığı miktarında içirin.

5. Bitkisel kuru öksürük şurubu

Bazı nemlendirici otlar anti-viral ve anti-bakteriyeldir. Bu otlar kuru öksürükten muzdarip çocuklar üzerinde çok iyi sonuçlar verir. Kiraz sapı, plörezi kök, kekik, Oregon üzümü kökü ve sığırkuyruğu otlarından birer çorba kaşığı kullanarak çocuğunuz için kuru öksürük şurubu yapabilirsiniz. Bu otların tamamını, birer çorba kaşığı miktarında iki bardak suyun içinde yarım saat kaynatın. Ardından suyu süzün ve içine iki tatlı kaşığı kadar bal ekleyin. Bu karışımı buzdolabında 2 ay süreyle saklayabilirsiniz. Çocuğunuza bir tatlı kaşığı miktarında her 4 saatte bir içirebilirsiniz.

6. Uçucu yağlar

Esansiyel yağlarla çocuğunuzun göğsünü ovabilirsiniz. Bunlar hem rahatlatır hem de öksürüğü yatıştırır. 2 yemek kaşığı Zeytinyağı ile birlikte nane yağı, okaliptüs ve adaçayı yağından bir veya ikişer damla damlatın. Bu karışım ile çocuğunuzun göğsünü ovun. Karışımı sürdükten sonra çocuğunuzun üzerini örtün. Uçucu yağlar doğal olarak vücudu rahatlatır, burun ve göğüs tıkanıklığını tedavi eder.

7. Çocuk gargarası yapın

Gargara, çocuğunuzun öksürük ve boğaz ağrısını rahatlatmak için bir başka çözümdür. Çocuğunuzun öksürük sırasında boğazı tahriş olur ve yutma zorluğu çekebilir. Çocuğunuz gargara yapmayı kabul ederse, bu yöntem onun için çok iyi sonuçlar verecektir. Sadece sıcak suyun içine biraz tuz karıştırın. Bu karışım ile çocuğunuzun günde 5-6 kez gargara yapmasını sağlayın. Su kesinlikle çok sıcak olmamalıdır.

İlginizi Çekebilir

Güneş Alerjisi Tedavi Seçenekleri

Güneş Alerjisi Tedavi Seçenekleri

Yaz sezonunu artık tam anlamıyla yaşamamızla beraber tatil yapan ve hala tatil planı yapan insanlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir