1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Anne & Çocuk / Çocuklarda okul öncesi eğitim
Çocuklarda okul öncesi eğitim

Çocuklarda okul öncesi eğitim

Eğitim Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle çocuğu bilgiyle yükleme yeri değil, çocuğun ilköğretime başlandığında bilgiyi öğrenmesi için gerekli becerilerin kazandırıldığı ve çocukların gelişimlerinin desteklendiği yerdir.

Okulöncesi eğitimi dendiğinde, “eğitim” akademik bilgi gibi anlaşılıyor. Okulöncesinde “eğitim”, çocukların duygusal, sosyal, fiziksel, zihinsel gelişimlerini desteklemek için fırsatlar yaratmak anlamına gelir.

Ayrıca çocuklara bir şeyler öğretmek endişesiyle çocukların tüm gün anaokulunda kalması da yanlıştır. Bir yetişkin gibi sabah erkenden akşam 18.00’ e kadar çocuğun okulda kalması çocukta duygusal sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. İdeal olan sabah çocuk uykusunu aldıktan ve kahvaltısını yaptıktan sonra 9.30-10.00 arası anaokuluna gelmesi, yaş gurubu ne olursa olsun öğle yemeğinden sonra en az yarım saat dinlenmesi ve saat en geç 15: 00 gibi anaokulundan ayrılıp evine gitmesi ve evde olmanın tadını çıkarmasıdır.

İyi bir anaokulu seçmek için okulun fiziki görünüşüne ve gösterişli broşürüne de aldanmayın. Anaokulunun eğitim kalitesine bakın ve eğitim kalitesini belirleyen kriterlere göre okulöncesi eğitim kurumunu seçin.Peki, 0-6 yaşta çocuğunuzun gelişimi desteklemek için göndereceğiniz Kreş ve Anaokulunda hangi kriterler eğitim kalitesini belirler? Bu kıstaslar şunlardır;

1-Öğretmen

Anaokulu seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli kıstas öğretmendir. Okul öncesi dönemde öğretmenin önemi tartışılmaz. Okulun fiziki şartları ne kadar iyi olursa olsun, program ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, çocuklarla bütün gün beraber olan, programı uygulayan öğretmendir. Kısacası okulun eğitim kalitesini belirleyen öğretmendir.

Öğretmenin Kişiliği: 0-6 yaşta anne babanın tüm ilgisine ve sevgisine sahip olan çocuk okulda öğretmenin ilgisini diğer çocuklarla paylaşmak zorunda kalır. Bu dönemde özellikle küçük yaş gurubu çocuklarının sevgiye ve şefkate muhtaçtır. Bu nedenle öğretmenin şefkatli, güler yüzlü ve sevgi dolu olması, işini severek yapması çok önemlidir.

Öğretmenin Eğitimi ve Tecrübesi: 0-6 yaş, çocukların gelişimi için kritik bir dönem ve çocukların bu dönemde gelişimlerini destekleyecek eğitimli ve tecrübeli öğretmene ihtiyaçları duyar. Öğretmen ne kadar eğitimli ve tecrübeli olursa çocukların gelişimini o kadar iyi destekleyebilir. www.cocukgelisimi.net

Öğretmenler ve Diğer Personeller Arasındaki İletişim: Okulda öğretmenlerin arasında iyi bir iletişim oluşursa, öğretmenler bir takım olarak çalışıp okuldaki çocukların gelişimi için birbirlerine destek olurlar. Sadece öğretmenler arasındaki iletişim değil, okulun bütün çalışanlarının arasındaki iletişimde de önemlidir. Herkes mutlu mutlu çalışırsa bu mutluluk çocuklara da yansır.

2-Çocuk Sayısı

Öğretmen-Çocuk Oranı: Sınıfta bir öğretmene düşen çocuk sayısı okul öncesi dönemde çok önemlidir. Özellikle kreş döneminde bir öğretmene düşen çocuk sayısı 5 geçmemelidir. 3-6 yaş döneme ise bu sayı 12’yi geçmemeli ve sınıfta bir yardımcı öğretmen olmalıdır.

Sınıf Sayısı: Birçok anaokulu kapasitesinin üstünde öğrenci kabul ediyor ve her odayı sınıf yapıyor. Böylece çocuklara düşen metrekare alan azalıyor. Çeşitli etkinlikler için kullanılacak boş oda da kalmıyor. Çok gürültülü kalabalık bir okul çocukların gelişimini de olumsuz etkileyebiliyor. Çünkü anaokulunda çocuğunun huzurlu, sakin bir ortama ihtiyacı vardır.

3-Programın Kalitesi ve Geliştirilmesi:

Kültürel ve Bireysel Farklılıklar: Okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan çeşitli eğitim modelleri vardır. Bu eğitim modelleri farklı kültürlerden geldikleri için bizim kültürümüzde uygulandığında problemler ortaya çıkabiliyor. Ayrıca her eğitim modeli artılara ve eksilere sahiptir. Tek bir eğitim modeli yerine her eğitim modelinin kültürümüzle ve eğitim felsefemizle uyumlu yönlerini alarak kendi kültürümüze uygun hale getirmek gerekiyor. Eğitim programı çocukların bireysel farklılıklarına cevap verecek şekilde düzenlenmeli. Bazı çocuklar görerek, bazıları dokunarak, bazıları ise duyarak öğreniyor.

Branş Dersleri: Okul öncesi dönemde amaç bilgiyi (sayıları, renkleri, harfleri) öğretmek değil, bilgiyi öğrenebilmesi için gerekli becerileri kazandırmaktır. Bu becerileri kazandırmak yerine bilgiyi öğreteyim diye çocuğu sıkmak, çocukluğunu doya doya yaşamasına engel olmak çok yanlıştır. Çok fazla branş derleri ve yoğun program okulöncesi çocuğu için çok ağır olabiliyor ve çocuğun gelişimi olumsuz etkileyebilir.

Ölçme, Değerlendirme ve Geliştirme: Anaokulunun ölçme değerlendirme sistemi var mı öğrenin. Planla-Uygula-Değerlendir… Tekrar Planla-Uygula- Değerlendir… Burada bir süreklilik mevcuttur. Programı uyguladıktan sonra iş bitmiyor. Sürekli bireysel ve grup gözlemleri, öğretmenin notları incelenerek, çocukların gelişimlerine bakılarak program değerlendirilmeli. Programın eksik yönleri geliştirilmelidir. Ayrıca bu ölçme değerlendirme bireysel yapılmalı. Bir çocuğun gelişimini başka bir çocuğun gelişimiyle karşılaştırmak doğru olmaz. Her çocuk için bir klasör tutulmalı ve oraya çocuğun yıl içinde yaptığı faaliyetler, gözlem formları konmalı. Çocuğun gelişimi, yaptığı bu faaliyetlerle ve gözlem formlarına bakarak kendi gelişimi ve ilerlemesine göre değerlendirilmelidir.

Pedagog Danışmanlığı: Okulun programın hazırlanmasında, ölçme değerlendirme sürecinde bir pedagogdan profesyonel destek almak çok faydalı olacaktır. Anaokulun bu hizmet için bir uzmandan ya da kurumdan destek alıyor mu öğrenmelisiniz.

Okul-Aile İşbirliği: Anaokulunda çocukların aileleriyle sıkı iletişim içinde olmak, ailelerden çocukların gelişimleriyle ve evde neler yaptığı ile ilgili bilgi almak, okuldaki gözlemleri ailelerle paylaşarak önerilerde bulunmak çocuğun gelişimini destekler. Anaokulu seçilirken aile ve okul işbirliği de değerlendirilmelidir.

4-Okulun Fiziki Şartları

Sınıflar: sınıflarda hijyen kurallarına ve temizliğe dikkat edilmeli. Mobilyalar çocukların boyunda olmalı ve mobilyaların sivri kısımları kaplanmalı. Köşeler ve oyuncaklar çocukların özgürce hareket etmelerini destekleyecek şekilde düzenlenmeli. Oyuncak ve eğitim materyalleri çocukların görebilecekleri şekilde yerleştirilmeli ve dolaplar, çekmeceler, kutular etiketlenmeli (Bir oyuncak örneği ile oyuncağın ismini yazarak).

Bahçesi ve Spor Salonu: Çocukların enerjisini atacakları bir bahçenin ve kışın özgürce oynayacakları bir spor salonun olması çocukların fiziksel gelişimi için şart. Bahçe ve spor salonu yeterli araç gerece sahip mi dikkat edin.

Güvenlik: Bu yaşta çocuklar tehlikelere açık olduğu için okulda güvenlik önemleri tam alınmalıdır. Özellikle yangın ve depreme karşı okuldaki araç gereçler güvenli bir şekilde yerleştirilmeli ve çocuklar bu konuda eğitilmeli. Acil durumlarda anaokulun işleyişi nasıl, güvenlik tatmin edici mi bunları da ailelerin değerlendirmesi gerekiyor.

Eğitim Araç ve Gereçleri: Okulun oyuncaklarla dolu ve rengarenk, gösterişli olması okulun kalitesini göstermez. Önemli olan her yaş gurubuna göre eğitici eğitim materyallerin bulundurulması ve bunların düzenli değiştirilmesidir. Sınıfları gezerken eğitici oyuncakların varlığına ve kalitesine dikkat etmek faydalı olacaktır.

Size Düşenler

Öncelikle kararlı olun ve verdiğiniz karara inanın. İlk günlerde çocuğunuzla yuvada zaman geçirmeye hazırlıklı olun. Çocuğunuza dürüst davranın, gidiş nedeninizi, dönüş zamanınızı belirtin. Verdiğiniz söz ve saatlere kesinlikle uyun. Çocuğunuzdan vedalaşarak ayrılın. Bunun çocuğunuzun size olan güveni açısından çok önemli olduğunu unutmayın. Yuva yaşamının, çocukların yaşantısının doğal bir parçası olduğunu O’na vurgulayın. Çocuğunuzun günlük yaşantısını sizinle paylaşmasını beklemeyin. O’na örnek olarak zaman içerisinde size aktarmasını sağlayabilirsiniz. (Ben bugün alışverişe gittim, öğle yemeğinde salata yedim, ya sen?) Çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerine doğrudan karışmayın. Çözüm yolları önererek, örnekler vererek yardımcı olabilirsiniz. Uyum süreci çok sancılı geçiyor ve/veya çok uzuyorsa, bu durumun çocuğunuzun kişiliğinden mi, yoksa ortam, sistem ve kişilerden mi kaynaklandığını mutlaka araştırın.

Okul öncesi eğitimin önemi

Öğrenmenin en kritik dönemi olan eşsiz 0-6 yaş döneminde çocuğun gelişimini desteklemek için neyin nasıl sunulduğu, sunulan materyaller ve ortam çok önemlidir.

Okul Öncesi Eğitim Uzmanı Elif Bayhan çocuğun, ilk yıllarında doğru eğitim alabileceği, tam donanımlı bir anaokuluna giderek yaşıtlarıyla sosyalleşmesinin öğrenip eğleneceği bir ortamda büyümesini sağlayacağını belirterek okul öncesi eğitimin önemi hakkında bilgiler verdi.

Okul öncesi eğitim neden önemlidir? 

Okul öncesi eğitim öncelikle çocuğun sosyalleşmesi açısından önemlidir. Çocuk ortama ayak uydurarak nasıl davranacağını, sorulan sorulara nasıl cevap vermesi gerektiğini, hakkını savunmayı, başkalarının da hakları olduğunu öğrenip karşısındakine saygı duymayı öğrenir.

Sorumluluk almayı, yapabileceği seviyedeki işlerini kendisinin yapması gerektiğini, kendi kararlarını verebilmeyi ve düşüncelerini karşısındakine aktarmayı öğrenir. Dil gelişimi ve iletişim becerileri desteklenir, özgüven duygusu güçlenir.

Yırtma, yapıştırma, kesme, boyama ve kalem tutma gibi ince motor becerilerini geliştiren çalışmalar çocuğu aynı zamanda ilkokul dönemine hazırlar.

Atlama, zıplama, koşma,tırmanma gibi çalışmalar da kalın motor becerileri için gereklidir.Kontrollü yapılan bu etkinliklerle vücut gelişimine destek sağlanır.

Paylaşmayı ve yardımlaşmayı, sıra beklemeyi, takdir etmeyi ve edilmeyi öğrenir.Her gün yapılan çeşitli faaliyetler aracılığı ile yaratıcılığı gelişir.

Dengeli beslenme alışkanlığı kazanır. Birçok çocuk evde yemeyi reddettiği sağlıklı yiyecekleri arkadaşlarıyla etkileşim sonucu yemeye başlar. Kendi başına çatal, kaşık tutmayı öğrenir ve ayakkabılarını çıkarıp giyme, montunu çıkarıp giyme, yemeğini kendi başına yeme, tuvalet öncesi ve sonrası hijyen eğitimi gibi birçok özbakım becerisi edinir.

DEHB okul öncesi eğitimde daha kolay tespit edilir!

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, gelişim geriliği, öğrenme güçlüğü vb. Sorunlar da okul öncesi eğitimde daha kolay tepit edilebilmekte ve erken müdahale ve eğitimle gerekli önlemler alınabilmektedir.

Okul öncesi eğitimi pahalı diye düşünüyorsanız…

Okul öncesi eğitimin önemini bilen, ona inanan fakat bütçe ayıramayan aileler için devlet okulları bünyesinde açılmış olan bağımsız anaokulları düşünülebilir. Gerek özel kurumlar olsun gerekse devlet kurumları, aile bütçesine en uygun kurumun seçilerek çocuğa eğitim aldırılması ailenin çocuğun eğitimi için elinden geleni yapması adına önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde uyku başlıklı makalemizde bebek uyutma yöntemleri, bebeklerde uyku ve bebeklerde uyku düzeni hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik dönemi içerisinde çocuğunun doğumunu dört gözle bekleyen ebeveynler yenidoğan bebeklerinin aşı takvimi hakkında bilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir