1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Anne & Çocuk / Çocuklarda dikkat eksikliği
Çocuklarda dikkat eksikliği

Çocuklarda dikkat eksikliği

ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuğunuzun öğretmeninden, “ödevlerini yapmıyor, sınıf düzenini bozuyor, saldırgan davranışları var, dikkati kolayca dağılıyor, aniden canı sıkılabiliyor, yerinde oturamıyor, sırasından sık sık kalkıyor, arkadaşlarıyla iletişimi zayıf ” gibi cümleler duyuyorsanız;

Evde birkaç dakikadan daha fazla oyuncağıyla oynamıyor, oyunlarda kalamıyor, kısa süreli çabalamaları başarıyla sonuçlanmadığında öfkeyle tepki veriyor, okul malzemelerini kaybediyor ise; ve bu durum altı aydan daha uzun bir süredir devam ediyorsa, çocuğunuzda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu belirtileri genellikle çocuk yedi yaşına basmadan ortaya çıkar. Özellikle okul ve yemek zamanları gibi aktivite düzeyini kontrol etmeyi gerektiren durumlarda hiperaktivite açık bir şekilde gözlemlenebilir. Davranışlarını kontrol etmekte güçlük yaşayan çocuklar arkadaş ve aile ilişkilerinde sorun yaşayabilirler ve okul başarıları düşebilir.

Bu çocukların %20-25 ‘inde öğrenme sorunları vardır. %70’i ergenliklerinde de Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu belirtileri göstermeye devam ederler. Uyum sorunlarını ergenlik ve genç yetişkinlik dönemlerinde de devam ettirdikleri görülmüştür. DEHB’ nin saldırganlık boyutu, çocukluk döneminin ötesine yayılabilir ve yaşam boyu süren bir sorun haline dönüşebilir.

Hiperaktivitenin sebepleri tam olarak anlaşılamamıştır. Biyolojik kuramlar bu bozukluğa yatkınlığın kalıtım yoluyla aktarılabildiğini; psikolojik kuramlar ise yanlış anne-baba tutumlarının bu bozukluğu geliştirdiğini öne sürmektedir. Aile içindeki davranışların örnek alınması da hiperaktivitenin ortaya çıkmasında diğer bir etkendir.

Hiperaktivite tanısı için özel bir test yoktur. Hiperaktivite tanısı koymak zordur ve zaman alabilir. Sorunların kaynağı bulununcaya dek sabırlı olun ve çocuğunuza duygusal açıdan destek olun. Anne-babalar hiperaktivitenin getirdiği zorlukları aşabilmek için çocuklarının doktoru, öğretmenleri ve okulundaki psikolojik danışmanlarıyla işbirliği yapmalıdırlar.

Evde çocuğa yaklaşım:

  • Çocuğunuz için günlük bir program yapın,
  • Çocuğunuzun uyandığı, yemek yediği, yıkandığı, okula gitmek için evden çıktığı ve yattığı saatlerin her gün belirli ve aynı olmasını sağlayın.
  • Çocuğunuzu kalabalık alışveriş merkezleri gibi çok fazla uyaranın bulunduğu ortamlardan mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın.
  • Çocuklar büyüklerinin dikkatini yanlış bir şey yaparak çekerler. Çocuğunuzu güzel sözlerle, kucaklayarak ödüllendirmeniz, olumlu davranışları için küçük armağanlar vermeniz çok önemlidir.
  • Büyükler hiperaktif çocukların davranışlarına kolayca sinirlenir ve fiziksel cezalara başvurabilirler. Bunların yerine daha etkili disiplin teknikleri uygulayabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun hiperaktif davranışları sizi fazlaca rahatsız ederse, o an için ona sırtınızı dönerek davranışına karşı kayıtsız kalın.
  • Çocuğunuzun çok fazla heyecanlı veya hareketli olduğu anlarda başka bir aktiviteyle dikkatini dağıtmaya çalışın.
  • Çoğunuzun çevresine yönelik tekmeleme, ısırma vs. gibi davranışlarına müdahale ederek engel olmanız gerekir. Önce kibarca sözle uyarıda bulunulmalı. Eğer işe yaramazsa 10 dakika sessiz bir şekilde odasında yalnız kalmasını gerektirecek kısa süreli mola işlemi uygulanmalıdır.
  • Davranışlarını çocuğunuzla sakin olduğu anlarda tartışın ve onun bu davranışlarının sonuçlarını anlamasını sağlayın.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde gebelik, gebelik belirtileri ve hamilelik belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Yenidoğan Bebek İlk Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik dönemi içerisinde çocuğunun doğumunu dört gözle bekleyen ebeveynler yenidoğan bebeklerinin aşı takvimi hakkında bilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir