1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Anne & Çocuk / Bebeklerde pişik nasıl geçer?
Bebeklerde pişik nasıl geçer?

Bebeklerde pişik nasıl geçer?

Bebeğiniz için oldukça sıkıntılı olan ve bebeğinizin canını yakan pişikten bazı önlemler alarak kurtulabilirsiniz. Bebekler için büyük bir sorun olan  nasıl geçer ve alınması gereken önlemler nelerdir? Bu sorunun cevabını incelemeden önce pişik neden olur açıklayalım:

Pişik Neden Olur?

Özellikle ilk bebeklik evrelerinde dokuz aya kadar pişik sorunu bebeklerde sık görülür. Pişik bebeklerin alt kısımlarında, koltuk altlarında sıklıkla görülür. Buralarda çok sık pişik oluşur.

Peki pişik neden olur ne yapılmalıdır, pişiğin görülme nedenleri nedir? 

Alt bezi sık değiştirmemek pişik sorunun en çok neden olduğu etmenlerdendir. Bebek özellikle ilk aylarda sık idrar yapar. Bebeğin idrar yolları tam olarak gelişmediği için idrar sıklığı çok sık görülür. Bu açıdan bebeğin altının çok sık değiştirilmesi gerekir.

– Kalitesiz bez kullanımı: Kalitesiz bezlerde bebeklerde pişiğe neden olur. Kaliteli olsa da bazı bezler bebeğinize uygun olmayabilir. Bu açıdan bebeğinize uygun bezi seçin.

– Islak mendil gibi bebek temizliğinde kullanılan maddelerde pişik yapabilir. Islak mendil özellikle içerisinde paraben maddesi bulunuyorsa kesinlikle uzak durulması gerekir.

– Anne sütünle alınan bazı maddelerde bebeğin pişik oluşumunda etkili olabilir.
– Çinko maddesinin eksikliği pişiğe neden olabilir.

*Diş çıkarma dönemlerinde antibiyotik kullanımı da bebeğin pişik olmasını etkiler.

Neler Yapılabilir?

Bebeğinizin pişik oluşumunu önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz. İşte Bunlardan bazıları:

* Bebeğiniz için kaliteli ideal bez kullanın. Bebeğinizin cildini tahriş etmeyecek özellikte cildine uygun bezler seçin. Altını sık sık değiştirin. Gece içinde de bezin değiştirilmesine önem verin.
Bebeğinizin altını her gün havalandırın. Özellikle yaz mevsiminde sıcak ve nemden dolayı altı pişen cildi havalandırmak önemlidir. Bebeğinizi en az on on beş dakika kadar bezsiz şekilde altının havalanmasını sağlayın.

*Bebeğinizin alt temizliğini yaparken bebeğinizde pişik sorunun önlemek için ıslak mendil yerine bebeğinizin altını suyla yıkamayı deneyin. Bebeğiniz oldukça rahatlayacaktır.
Emzirme döneminde aldığınız gıdalara dikkat edin. Çinko eksikliği için çinko eksikliğini tamamlayıcı gıdalar ya da doktorun önerdiği şekilde vitamin verebilirsiniz.

*Güneşe çıkararak bebeğinizin vitamin almasını sağlayabilirsiniz. Tabi çok tutmamak şartıyla bir müddet dışarıda tutun Bebeğinizin hijyenine dikkat edin. Sık sık bebeğinizi yıkayın.Bebeğinizi güzelce yıkadıktan sonra nemlendirici kaliteli bebek yağı ile bebeğinin cildinin nem dengesini korumasını sağlayabilirsiniz.

*Talk pudrası da pişik olan yerlere sürülebilir. Bitkisel içerikli yöntemlerle de pişiği önleyebilirsiniz. Örneğin zeytin yağı (saf olmak koşuluyla), badem yağı, E vitamini yağı, sarımsak yağı gibi yağlar pişiğe iyi gelebilir.

Kızarıklığın geçmesi için Hindistan yağı ve ya balık yağı gibi bitkisel içerikli yağlarda bebeğinize kullanabilirsiniz. Tabi bebeğinizin alarjik durumu olup olmadığı tespit ettikten sonra doktorunuzun önereceği şekilde yapmalısınız.

Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir?

Pişiği tedavi etmekten çok oluşmasını engellemek daha önemlidir. Ancak önlemlerde geç kalındığında yapılması gerekenler şunlardır;

  • Pişikli bölge ılık suyla yıkanıp iyice kurutulmalıdır. Kurutulduktan sonra olabildiğince havalandırılmalıdır.
  • Pişik kremi sürülmelidir. Bunun yanında zeytinyağı veya badem yağı da kullanılabilir.
  • Talk pudrası kullanılması kesinlikle önerilmemektedir.
  • Eğer bebek rahatsız oluyorsa. uykudayken bezi açık bırakıp pişiğin havalanmasına izin verilmelidir.
  • Tahriş çok kuvvetliyse sürekli altı kontrol edilip, az ıslaklık bile olması halinde bezi kesinlikle değiştirilmelidir.
  • E vitamini kapsüllerini kırıp içine sürmek de iyi gelebilir.
  • Neredeyse her eczanede bulabileceğiniz bebeklerde pişik kremi olarak kullanılan bepanthol kremi kullanabilirsiniz.
  • Pişik ile mantarı karıştırmayınız.

Pişiğe iyi gelen kremler?

Mustela barrier pişik kremi, Desitin  krem, Chicco pişik kremi, Sebamed krem, Dalin pişik kremi  gibi pişik kremlerini sürerek pişiğin olmasını engelleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde uyku başlıklı makalemizde bebek uyutma yöntemleri, bebeklerde uyku ve bebeklerde uyku düzeni hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Karpuz Bebeklerde Pişik Yapar Mı?

Karpuz Bebeklerde Pişik Yapar Mı?

Pişik, bebeklerde en fazla karşı karşıya kalınan problemlerin ilk sırasında yer alır. Pişiğin olma sebebi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir