1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Sağlık / Çocuk Sağlığı / Bebeklerde Alerji Nasıl Geçer? Tedavisi

Bebeklerde Alerji Nasıl Geçer? Tedavisi

Alerji, her yaştan insanı etkisi altına alan bir olaydır. Vücudun bağışıklık sistemi bozukluğu olarak da isimlendirilen alerji, tamamen zararsız gibi ortaya çıkan bazı yabancı maddelere yönelik aşırı reaksiyon oluşturma halidir. Bu problem özellikle bebeklerde yetişkinlere kıyasla daha fazla rastlanmaktadır. Bunun için nasıl geçer sorusu akıllara geliyor. Alerjinin önüne geçilmesi için ilk adım alerjinin türünün ortaya çıkarılması oluyor.

Bebeklerde alerji tespiti 3 aylıkken ortaya çıkar. Bebeklerde alerji çeşitleri içinde burunla alakalı alerjiler fazla bir şekilde görülmektedir. Bunlara toz parçaları, hayvan kepeği, sigara dumanı gibi faktörler neden olmaktadır. Bunu belirlemek konusunda doktor tarafından alerjenlere gösterilen reaksiyon gözlenmektedir.

Bebeklerde ortaya çıkan diğer bir alerji çeşidi, besin alerjisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu konudan da birçok bebek nasibini almaktadır. Besin alerjisinde başta burunda tıkanıklık, isilik, efzema, yüz bölgesinde şişme, ara ara kusma, ishal, kabızlık veya kurdeşen olarak belirtiler yer alır. Süt ilk olarak görülmek üzere soya, yumurta, fıstık gibi besin maddeleri en çok alerjiye sebep olan maddelerdir.

Bebeklerde alerji tespiti doktorların gözlemleriyle veya gerek görüldüğünde deriye yapılacak testle tespiti yapılır. Tanı konduktan sonra tedavi aşamasına gidilir.

Bebeklerde Alerji İçin Tedavi

Bebeklerde alerji nasıl geçer sorusunun ilk yanıtı, bebeği alerjenlerden uzak kalması ve bu ortamlarda tutmamak yatıyor. Yani, bebeğin hangi maddeye alerjisi bulunuyorsa o maddeden uzak kalmasını sağlamak gerekir. Özellikle yün halı, evcil hayvan gibi dış faktörlere dikkat edilmeli ve bebeğin yatak örtüsü sürekli değiştirilmelidir.

Bebeklerde alerji nasıl geçer sorusunun bir diğer yanıtı da, eğer bebeğin besin alerjisi varsa, bu besinden uzak kalınmasıdır. Bunun dışında burun alerjisinde burun spreyi, göz alerjisinde göz spreyi tavsiye edilmektedir. Bunun için hekime görünmekte ve yazacağı ilacı harfiyen kullanmakta büyük yarar vardır. Bununla beraber, ileri düzeyde alerjiler konusunda farklı tedavi metodları da uygulanmaktadır.

Bebeklerde alerji, anne babaların dikkat etmesi gereken konuların başında gelir. Bebeklerin ciltlerinde ortaya çıkan değişiklikler ya da alerji belirtilerinden herhangi biri ortaya çıktığında zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Ardından ortaya çıkan süreçte de uyarılara maksimum oranda özen gösterilmelidir. Alerjinin ciddi bir problem olduğu ve önlem alınmadığında ciddi neticelere davetiye çıkarabileceğini asla unutmamak gerekir. Bu konuda ebeveynlere büyük sorumluluk düşmektedir.

Bir önceki yazımız olan Erkek ve Kız Bebeklerde Boy Kilo Oranı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda demir eksikliği nasıl belli olur?

Çocuklarda demir eksikliği nasıl belli olur?

Son yıllarda sık sık dile getirilen ve çok ciddi sonuçlara neden olabilen demir eksikliği, özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir