1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Genel / Antibiyotik Alerjisi Nasıl Geçer? Tedavisi

Antibiyotik Alerjisi Nasıl Geçer? Tedavisi

, yetişkin bireylerde ve çocuklarda sürekli olarak rastlanan bir durumdur. Alerjinin birçok nedeni olduğunu söylersek bu yanlış olmaz. Bu nedenlerden biri de ilaç alerjisidir. İlaç alerjileri içerisinde üst sıralarda kendine yer bulur. Hal bu şekilde olunca insanların aklına ilk gelen soru antibiyotik alerjisi kaç günde geçer oluyor.

Antibiyotik Alerjisi Belirtilerinde Neler Var?

Antibiyotik alerjisi farklı organlarda etkisini hissettirir. Bu alerji, antibiyotik tedavisiyle beraber kısa bir zaman sonra etki göstermeye başlar. Karaciğer gibi iç organlarda etkisi ortaya çıkacak antibiyotik alerjisi, tansiyon düşüklüğü, şeklinde de karşımıza gelebilir. Antibiyotik alerjisinde bütün bu sonuçlar bir arada gösterilir.

Antibiyotik alerjisi, ağır cilt reaksiyonları ile de önümüze gelmektedir. Bu reaksiyonlar yaşami tehlike meydana getirecek düzeyde gerçekleşebilir. Antibiyotik ilaçları hem çocuklarda, hem de yetişkin kişilerde sürekli kullanıldığı için en çok alerji vakasıyla sonuçlanan konular arasında yer alır.

Antibiyotik alerjisi olduğu ortaya çıkan hastalara az dozda antibiyotik verilerek bu konuda takip yapılır. Bunun dışında ise hastaların hatırlamadıkları alerji durumu olabilir. Bu sebeple hastaların tıbbi kayıt geçmişine bakılmasında büyük yarar bulunmaktadır. Bazen hastanın tıbbi kayıtlarında bir ilaç kaydına rastlanıp yaşanan olayı açığa çıkarılabilir.

Antibiyotik Alerjisi Kaç Günde Biter?

Antibiyotik alerjisini anlamak konusunda cilt testleri veya kan testleri yapılır. Antibiyotik alerjisi kaç günde geçer sorusunun yanıtı, etkilerin ilk birkaç günde geçeceği şeklinde olur. Antibiyotiğe yönelik hassasiyet içinde olan hastalara, farklı bir alternatif yöntemi bulunmuyorsa genellikle hafif şekilde antibiyotikle vücudun alışması sağlanır ve doz zamanla artabilir.

Antibiyotik alerjisi kaç günde geçer sorusunun bir diğer bir yanıtına bakacak olursak, bu rahatsızlığın tedavisinin bir süre sürdürmesi durumudur. Vücudun antibiyotiğin alerjik durumuna yönelik direnç sağlaması belirli bir süreyi alacaktır. Bu zaman içinde hasta takibi yapılmalı ve reaksiyonlar kayıt altında tutulmalıdır.

Antibiyotik alerjisi tespiti saptanan bireylerde ilk olarak birkaç gün iç organlarda veya ciltte meydana gelen olumsuz sonuçlarda tedaviye gidilir. Ardından gelen süreçte alerjiye yönelik reaksiyonu azaltmak adına çalışma yollarına başvurulur. Bunun dışında, antibiyotiğin hangi çeşidine yönelik alerjik reaksiyon verildiği tespiti yapılır. Bu tespit yapılmasının ardından tedavi daha hızlı bir biçimde sağlanacaktır. Bu sorunla karşılaşmanız halinde zaman yitirmeden doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Güneş Alerjisi Tedavi Seçenekleri başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Anne Okulu

İlginizi Çekebilir

Alerji Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Alerji Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Alerji, dünya üstünde milyonlarca insanda rastlanan yaygın bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Alerjenlerin sebep …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir