1 Eylül 2019 - Pazar
Anasayfa / Kadın / Gebelik & Hamilelik / Anne sütünü artıran besinler
Anne sütünü artıran besinler

Anne sütünü artıran besinler

Anne sütünü artıran besinler özellikle bitkisel kökenli olmalıdır. Hayvansal ürünlerin bu dönemde aşırı tüketilmesi pek sağlıklı değildir. Bitkilerin yaprak, kök, gövde ve tohumları güvenle kullanılabilir.

Anne sütünü bir kaç hafta içinde arttırmak mümkündür. Anne sütünü arttırıcı denenmiş yöntemler için aşağıdaki linklere tıklayarak ilgili makaleye gidebilir ya da yukarıda aşağı inerek tüm içeriğe ulaşabilirsiniz.

Emzirme dönemindeki anneler sütlerinin az olduğu ve bebeklerinin yeteri kadar beslenemediğine dair şikâyet ederler. Aslında çok büyük bir oranda bebekler için hep yeterlidir. Ancak kimi durumlarda süt kanallarındaki problemlerden ya da yeteri kadar beslenememekten ileri gelen süt azlığı problemi yaşanabilir. Böyle durumlarda yapılması gereken tek şey, dengeli ve sağlıklı bir şekilde anne sütünü artıran gıdalarla beslenmektir. Bu gıdaların özelliği süt artırıcı hormonları tetikleyici olması ve içeriklerindeki vitamin ve minerallerle süt içeriğini zenginleştirmesidir. Üstelik, her emzirmede enerji kaybeden annenin bu enerjiyi yerine koyması ve gücünü her daim koruması gerekir.

Anne sütünü artıran besinler:

  • Dereotu: Oldukça iyi bir vitamin kaynağı olan ve salatalardan eksik edilmemesi gereken bu bitkinin içeriğindeki bir takım maddeler süt  hormonu olan prolaktini harekete geçirerek süt üretimini teşvik eder.
  • Fesleğen: Daha çok süs bitkisi olarak kullandığımız fesleğen zengin bir K vitamini kaynağıdır. Sindirim sistemini düzenler ve kötü kokuları geçirir. Çayı demlenerek içildiğinde anne sütünü teşvik edicidir.
  • Susam: Kalsiyum bakımından zengindir. Ayrıca, içeriğinde bakır da bulunur. Sindirim sistemi için oldukça yararlı olan susam tıpkı dereotu gibi süt üretimini sağlayan hormonlar üzerinde etkilidir.
  • Kimyon: Demir içermesi nedeniyle kansızlığı giderir. Kimyon içeriğindeki demir anne sütüne katılır ve bebeğin ihtiyacı olan demir miktarını karşılar. Kimyon özellikle et yemeklerinde mutlaka kullanılmalıdır.
  • Sarımsak: Bağışıklık güçlendirici olarak baş tacı yapılması gereken sarımsak, kokusu her ne kadar rahatsız edici olsa da, emzirme döneminde mutlaka tüketilmelidir. Anne sütünü zenginleştirir, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yeşil Sebzeler: Tüm yeşil sebzelerin doğum sonrası beslenme düzeninde mutlaka tüketilmesi gerekir. Vitamin ve mineral açısından anneye olan yararı kadar, süt içeriklerine katılmaları bakımından bebeğe de oldukça faydalıdır. Anneyi dinç tutar ve sağlıklı protein sağlar.

Bir önceki yazımız olan Eşi hamile olan erkeklere tavsiyeler başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte cinsel ilişki yaşanır mı?

Hamilelikte cinsel ilişki yaşanır mı?

Hamilelikte cinsel ilişki  yaşamakta herhangi bir sakınca yoktur. Cinsel ilişki, anne adayının kendisini rahat hissettiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir